Απολογισμός Συμμετοχής της Κωπηλασίας στην 11η Πανελλήνια Συνάντηση Ανάπτυξης Κωπηλασίας στην λίμνη Πεθελινού Σερρών.

11

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε την  Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου, η 11η  Πανελλήνια Συνάντηση Ανάπτυξης κωπηλασίας, με τους κωπηλάτες μας να επιστρέφουν στην Κύπρο με 2 χάλκινα μετάλλια, μια 4η  θέση, μια 7η  αλλά και πολύ όμορφες αγωνιστικές εμπειρίες. 

Οι αγώνες διεξήχθησαν στην λίμνη του Πεθελινού Σερρών σε δύο  μέρες και το πρόγραμμα των αγώνων περιλάμβανε δέκα αγωνίσματα που αφορούσαν το σκιφ, το διπλό σκιφ  και το τετραπλό παίδων και κορασίδων. Την αποστολή της Κυπριακής Ομοσπονδίας Κωπηλασίας αποτελούσαν οι  αθλητές:  Βακανά Ελένη (ΝΟΛ), Αλεξάνδρου Αθηνά (ΝΟΛ), Λόσκουτοβα Κατερίνα (ΝΟΛ), Αντωνιάδης Γιώργος (ΝΗΡΕΑΣ), Λοϊζου Ηλίας (ΝΟΛ) και Γεωργίου Σάββας (ΝΟΑ)

Το Σάββατο τα πληρώματα αγωνίστηκαν δύο  φορές στην απόσταση των 1000m και βάση χρόνου προκρινόταν στον τελικό Α΄ της Κυριακής. Ιδιαιτερότητα  αυτών των αγώνων ήταν, ότι σε κάθε σειρά μπορούσαν να αγωνιστούν το μέγιστο 3 πληρώματα λόγω ασφάλειας γιατί το κανάλι ήταν στενό.

Αναλυτικότερα τα αποτελέσματα των νεαρών κωπηλατών μας ήταν:

  1. Γεωργίου Σάββας κατέκτησε την 3η θέση στο Σκιφ Παίδων στο με χρόνο 3.58.1 από 15 Συμμετοχές.
  2. Λόσκουτοβα Εκατερίνα κατέκτησε την 3η θέση στο Σκιφ Κορασίδων με χρόνο 4.18.1 από 17 Συμμετοχές.
  3. Βακανά Ελένη & Αλεξάνδρου Αθηνά κατέκτησαν την 4η θέση στο Διπλό Σκιφ Κορασίδων με χρόνο 4.09.3 από 8 Συμμετοχές.
  4. Αντωνιάδης Γιώργος & Λοϊζου Ηλίας κατέκτησαν την 7η θέση στο Διπλό Σκιφ Παίδων με χρόνο 3.52 από 17 Συμμετοχές.

Στους  ίδιους αγώνες συμμετείχαν  και άλλοι εννέα  νεαροί κωπηλάτες του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού οι οποίοι πήραν τις πιο κάτω θέσεις:

  1. Ευαγγέλου Ευάγγελος, Grebenin Roman, Αλεξάνδρου Ανδρέας & Λοϊζου Ηλίας, κατέκτησαν την 4η θέση στο Τετραπλό Σκιφ Παίδων με χρόνο 3.39.8 από 14 Συμμετοχές.
  2. Ευαγγέλου Ευάγγελος & Grebenin Roman κατέκτησαν την 8η θέση στο Διπλό Σκιφ Παίδων με χρόνο 3.58.8 από 17 Συμμετοχές.
  3. Χαραλάμπους Νικόλας κατέκτησε την 7η θέση στο Σκιφ Παίδων (2006) στο με χρόνο 4.42.5 από 10 Συμμετοχές.
  4. Νικολάου Ελεάνα κατέκτησε την 8η θέση στο Σκιφ Κορασίδων (2006) με χρόνο 5.05.9 από 9 Συμμετοχές.
  5. Πολυκάρπου Άνδρεα & Θεοδώρου Ειρήνη κατέκτησαν την 7η θέση στο Διπλό Σκιφ Κορασίδων (2006) με χρόνο 4.41.2 από 9 Συμμετοχές.
  6. Οδυσσέως Αλέξανδρος & Radchenko Timofey κατέκτησαν την 7η θέση στο Διπλό Σκιφ Παίδων (2006) με χρόνο 4.46.0 από 9 Συμμετοχές.
  7. Αλεξάνδρου Ανδρέας κατέκτησε την 13η θέση στο Σκιφ Παίδων στο με χρόνο 4.49. από 15 Συμμετοχές.

Την αποστολή συνόδευε  ο προπονητής  του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού Αριστοτέλης Ιωάννου με αρχηγό αποστολής τη  Ανθούλα Νέστωρος.

Συγχαρητήρια  στους ς νεαρούς αθλητές μας.

 

Ευχαριστούμε  για μια ακόμη φορά τους χορηγούς μας και κυρίως τον ΟΠΑΠ που με την οικονομική τους βοήθεια  μπορέσαμε ως Ομοσπονδία να δώσουμε την ευκαιρία στους αθλητές μας να αγωνιστούν στο εξωτερικό. Ευχαριστίες  επίσης  στους  διοργανωτές των αγώνων ΕΚΟΦΝΣ, ΝΟΘ, το Πρόεδρο  του Ναυταθλητικού Περιβαλλοντικού Συλλόγου “Κερκινίτις”  Θεοδόση Κρέτση  και  το προπονητή Βασίλη Τσεσμελή για την πολύτιμη βοήθεια.