Απολογισμός 7ης Αγωνιστικής Χάντμπολ Άνδρες Α’ Κατηγορία

Με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο να οδηγεί πλέον την κούρσα του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική.

Οι περσινοί πρωταθλητές εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την ισοπαλία του Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ με τον Παρνασσό και πέρασαν στην κορυφή αφού κέρδισαν με σχετική ευκολία της Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου με 36-7.

Συναρπαστικό παιχνίδι στο Λύκειο Λατσιών στο ντέρμπι ανάμεσα σε Παρνασσό και Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις αφού έμειναν στο ισόπαλο 19-19 αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά.

Τέλος την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε έστω και δύσκολα ο Προοδευτικός Πάφου ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς με 28-23.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ – Α.Σ.Σ. ΣΠΕ ΣΤΡ/ΛΟΥ 19-19

Κ.Ν. ΑΓ. ΤΡΙΜΙΘΙΑΣ  -ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ 23-28

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝ/ΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ – Ε.Ν. ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 36-7

Νέα νίκη για Προοδευτικό…

Την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Προοδευτικός Πάφου στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής μέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας επικρατώντας του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς με 28-23.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό καθ’ όλη την διάρκεια του, οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα όμως στο τέλος μίλησε η εμπειρία του Προοδευτικού που κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το ημίχρονο με το υπέρ τους 16-12.

Στο δεύτερο μέρος ο Προοδευτικός ανέβασε στροφές, βελτίωσε την ανασταλτική του λειτουργία και έχοντας λύσεις στην επίθεση κατέκτησε πανάξια τη νίκη παρά την φιλότιμη προσπάθεια του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς.

Ο Παντελής Σωκράτους με 8 τέρματα ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Χαράλαμπο Σοφοκλέους που πρόσθεσε άλλα 7.

Από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Κωνσταντίνος Μακρής με τα 6 τέρματα που πέτυχε ενώ καλό παιχνίδι έκανε επίσης και ο Κώστας Κόκκινος που σκόραρε άλλα 5.

Ημίχρονο: 12-16

Τελικό: 23-28

Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς: Ιωαννίδης Ιωάννης 1, Λεωνίδου Άγγελος, Λούκας Παρασκευά 3, Κώστας Κόκκινος 5, Αργύρης Θεοφάνους 5, Γιώργος Σάββα 3, Σωτήρης Ανδρέου, Χρίστος Γιασεμή, Νικόλας Αλουπός, Χαρίτων Κυριάκου, Αλέξανδρος Κόκκινος, Ανδρέας Τσαγγάρης, Σωτήρης Γιασεμή, Γιώργος Τριμιθιώτης, Κωνσταντίνος Μακρής 6.

Προοδευτικός Πάφου: Χαράλαμπος Σοφοκλέους 7, Χριστόφορος Χριστοφόρου 2, Δίπλαρος Χρίστος 3, Λένος Χριστοφή 5, Παντελής Σωκράτους 8, Τάσος Σαββίδης 1, Κόνικκος Ματθαίος, Μιχάλης Σωτηριου, Ανδρέας Κασιουλής 2, Σωκράτης Ανδρέου, Αλέξανδρος Δημητρίου.

Συγκλονιστικό παιχνίδι και ισοπαλία…

Το καλύτερο φετινό παιχνίδι μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα το οποίο κράτησε το ενδιαφέρον όλων όσων το παρακολούθησαν έγινε στο Λύκειο Λατσιών ανάμεσα στον Παρνασσό και τον Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ.

Το τελικό 19-19 σαφώς και δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες που ήθελαν τη νίκη για να διατηρηθούν στα ψηλά του πίνακα.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα και σασπένς και στο τέλος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

Το πρώτο ημίχρονο αρκετά καλό, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ωστόσο ο Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ είχε τις την ουσία και τις λύσεις αφού πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 τερμάτων 14-10.

Στο 2ο μέρος όλα άλλαξαν. Ο Παρνασσός μπήκε με διάθεση να διεκδικήσει μέχρι τέλος τη νίκη. Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με τον Κύπρο Ξενοφωντος στο τέρμα αφήνοντας στον πάγκο του Μιχάλη Αρκαδίου που αγωνίστηκε στο 1ο, με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε ζωντανή την ομάδα του. Αφού είχε τις λύσεις στην επίθεση ανάτρεψε τα σε βάρος του δεδομένα και 2 λεπτά πριν το τέλος πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων 19-17.

Στα τελευταία λεπτά ο Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ έκανε την αντεπίθεση του ισοφάρισε σε 19-19 αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Ο Μιχάλης Μαυρομμάτης και ο Ρένος Παπανικολάου σήκωσαν το βάρος της επίθεσης του Παρνασσού σκοράροντας από 6 και 5 τέρματα αντίστοιχα ενώ από πλευράς του Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ κορυφαίος ήταν ο Ανδρέας Γεωργίου που πέτυχε 6 έχοντας συμπαραστάτη τον Ανδρέα Φωτίου που πέτυχε 4.

Ημίχρονο: 10-14

Τελικό: 19-19

Παρνασσός Στροβόλου: Κυριάκος Αρκαδίου, Ανδρέας Κωνσταντίνου 1, Βαρνάβας Βαρνακίδης, Λεωνίδας Αλεξάνδρου, Ορέστης Λεοντίου, Μιχάλης Μαυρομμάτης 6, Κυριάκος Βορκάς, Χρίστος Χατζηεφραίμ 2, Κωνσταντίνος Μιχαήλ 1, Νίκος Ειρηνάκης, Πέτρος Προκοπίου 3, Αλέξανδρος Λεμέσιος, Κωνσταντίνος Χατζηεφραίμ, Κύπρος Ξενοφώντος, Ρένος Παπανικολάου 5, Δημήτρης Μπότσαρης 1.

Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ: Καϊλης Μιχάλης, Ανδρέας Γεωργίου 6, Νικόλας Γεωργίου, Χρίστος Χρυσάνθου, Γιώργος Λοϊζου 1, Βασίλης Δημοσθένους, Χριστόφορος Ταρτίος 2, Μάριος Παπαμιχαήλ, Σίμος Χατζηδάκης, Ανδρέας Φωτίου 4, Παναγιώτης Ρούσος, Μάριος Τσεριώτης 2, Γιώργος Γιωργαλλής, Σάββας Ζωγράφος 2, Ανδρέας Ιωάννου 2.

Επιβλητική νίκη και κορυφή

Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο πέτυχε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με το επιβλητικό 36-7 της Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου και παρέμεινε μόνο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας το απόλυτο των νικών.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους περσινούς πρωταθλητές που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τις αδυναμίες της Λεμεσιανής ομάδας που είχε αρκετές απουσίες.

Με το 17-7 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να παίρνουν από την αρχή το προβάδισμα και να το διατηρούν μέχρι το φινάλε.

Το 2ο ημίχρονο ήταν ο απόλυτος μονόλογος για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, η Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου δεν είχε τις λύσεις στην επίθεση αφού αρκετοί από τους παίκτες της βρέθηκαν σε άσχημη μέρα και τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 36-7.

Ο Μάριος Τριμιθιώτης με 8 τέρματα ήταν ο κορυφαίος από τους νικητές.

Ημίχρονο: 17-7

Τελικό: 36-7

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο: Γιάννης Παπαγιάννης, Ξένιος Κυπριανού 3, Μάριος Τιμιθιώτης 8, Γιώργος Πειραιάς 1, Γιάννος Νικοφόρου 2, Κωνσταντίνος Κεραμίδας 1, Έκτωρας Πολύδωρας 3, Κώστας Ευαγγέλου 3, Ανδρέας Μακρίδης 1, Δαυίδ Πέτρου 1, Γιώργος Στυλιανού 1, Δημήτρης Νικηφόρου 2, Διονύσης Καραγκιοζόπουλος 5, Νικόλας Καρκαλάτος 5, Κωνσταντίνος Αντωνιάδης, Μάριος Μηνά.

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου: Ανδρέας Στυλιανού, Στέφανος Στεφάνου 3, Νικόλας Στυλιανού, Γιάννης Πετρίδης 2, Αριστοτέλης Μιχαηλίδης, Ανδρέας Παπαηλία 2, Πέτρος Πούπας, Γιώργος Μιχαήλ, Πέτρος Ορφανός, Ξένιος Τσαλούπης.