Το απόλυτο στον Α Γύρο η BetOnAlfa ΑΕΛ

Χωρίς εκπλήξεις και με τα φαβορί να επικρατούν ολοκληρώθηκε την Τρίτη η 7η αγωνιστική και στην ουσία ο Α Γύρος του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η η BetOnAlfa ΑΕΛ ολοκλήρωσε τον Α Γύρο αήττητη με το απόλυτο νικών, ενώ σημαντική κρίνεται η νίκη της Ανόρθωσις επί της Ολυμπιάδας Ν. με 0-3 σετ.

Στους άλλους δυο αγώνες ο Sabbianco Απόλλων κέρδισε την Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου άνετα με 0-3 σετ, ενώ η Τεχνοοικία ΑΕΚ μετά από καλή εμφάνιση επανήλθε στις νίκες κερδίζοντας με 3-0 το ΘΟΙ Αυγόρου.

Γηπ. ΑΕΛ: BetOnAlfa ΑΕΛ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. 3-0 Σετ: 25-07, 25-13, 25-12

Χωρίς δυσκολίες η η BetOnAlfa ΑΕΛ ολοκλήρωσε με το απόλυτο τον πρώτο γύρο αφού κέρδισε άνετα και την Αναγέννηση Δ. με 3-0 σετ.

Η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν απόλυτα αισθητή από το πρώτο σετ με τις «γαλαζοκίτρινες» να κερδίζουν με 25-07 και να γράφουν εύκολα το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η BetOnAlfa ΑΕΛ δεν άλλαξε ταχύτητα και «καθάρισε» επίσης εύκολα με 25-13, ενώ στο ίδιο μοτίβο ολοκληρώθηκε με 25-12 και το τρίτο σετ

BetOnAlfa ΑΕΛ(Στ. Φραγκέσκου): Κωνσταντίνου, Τριβούνοβιτς, Ριαλά, Μάγκντιτς, Ριπνάγια, Παύλου – Λίμπερο: Αγγελοπούλου. Αλλαγές: Kωνσταντίνου, Αριστείδου, Σταύρου, Σιακίδου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ.: Αντωνίου, Μ. Λουκά, Ευσταθίου, Χριστοφή, Δημητρίου, Φέντορτσιουκ. Αλλαγές: Χατζηθωμά, Ττόφια.

Γηπ. ΑΠΟΛΛΩΝ: Ε.Ν. ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ – Sabbianco ΑΠΟΛΛΩΝ: 0-3 Σετ: 18-25, 12-25, 05-25

Αθλητικό Κέντρο ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (ΑΤΙ): OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 0-3 Σετ: 13-25, 20-25, 20-25

Νέα σημαντική νίκη για την Ανόρθωση που είναι σε μεγάλη φόρμα το τελευταίο διάστημα. Η ομάδα του Μπόσκοβιτς κέρδισε τυπικά ως φιλοξενούμενη στο Αθλητικό Κέντρο της Ανόρθωσις (ΑΤΙ) την Ολυμπιάδα Ν. 0-3 σετ.  Από την άλλη, η Ολυμπιάδα μετά από δυο συνεχείς νίκες δέχθηκε την ήττα.

Η Ανόρθωσις μπήκε φουριόζα στο πρώτο σετ και με οδηγό τις τελευταίες εμφανίσεις της έπιασε καλή απόδοση κερδίζοντας με 13-25. Την ίδια ώρα η Ολυμπιάδα υστέρησε στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο το ντέρμπι των «κυανολεύκων» ήταν πραγματικό ντέρμπι αφού ανέβασε αισθητά την απόδοσή της η Ολυμπιάδα. Η Ανόρθωσις κατάφερε όμως στα κρίσιμα σημεία να υπερισχύσει και να κερδίσει με 20-25 εδραιώνοντας το προβάδισμά της με 0-2.

Το ενδιαφέρον του παιχνιδιού διατηρήθηκε και στο τρίτο σετ με την Ανόρθωση πιο οργανωμένη να κερδίζει εκ νέου με 20-25 και να κερδίζει τον αγώνα με 0-3 σετ.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν(Xρ.Πούλλακκος):Χαραλάμπους, Εφ. Πέτρου, Φέλτς, Νίστρομ, Ιωάννου, Χατζηχαραλάμπους – Λίμπερο: Ψιλογένη. – Αλλαγές: Χριστοδούλου, Ελ. Πέτρου, Ελ. Μαραγκού.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Aλ. Μπόσκοβιτς): Μπρατούνχινα, Παπαγεωργίου, Ε. Κολοκοτρώνη, Βούκοβιτς, Σταυρινίδου, Βασιλείου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Οικονομίδου, Κοντού.

«ΚΙΤΙΟΝ»: Τεχνοοικία ΑΕΚ – ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0 Σετ: 25-12, 25-13, 25-16
    Επιστροφή στις νίκες για την Τεχνοοικία ΑΕΚ η οποία παίζοντας μετά από αρκετές εβδομάδες ωραίο βόλεϊ κέρδισε εύκολα το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ.

Η πρώτη φετινή εμφάνιση της Κ. Μουντρίτσκαγια μεταμόρφωσε την Τεχνοοικία ΑΕΚ η οποία παίζοντας σοβαρά καθάρισε τα δυο πρώτα σετ με 25-12 και 25-13. Το ΘΟΙ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των «κιτρινοπρασίνων». Στο τρίτο σετ το ΘΟΙ προσπάθησε να δείξει κάτι, αλλά απλά έβαλε πίεση στην Τεχνοοικία ΑΕΚ, η οποία όμως τέλειωσε τον αγώνα με κερδοφόρο σετ 25-16.

Τεχνοοικία ΑΕΚ(Λ. Χόλοσι): Tσαγγαρίδου, Ντουντνίκοβα, Στυλιανού, Μουντρίτσκαγια, Ντούγκαν, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (Λ. Νοβάκοφ): Χαραλάμπους, Όθωνος, Κωνσταντίνου, Χρυσάνθου, Μιχαήλ, Χρίστου. – Λίμπερο: Κούτα