Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Αποκλεισμό από τα ημιτελικά του World Tour Star 1 οι Μαριώτα Αγγελοπούλου και Μανωλίνα Κωνσταντίνου.

Την ήττα και τον αποκλεισμό γνώρισας από τα ημιτελικά του World Tour Star 1 που ολοκληρώνεται αύριο στο Βαντούζ του Λιχτενστάϊν δέχθηκαν το Σάββατο οι Μαριώτα Αγγελοπούλου και Μανωλίνα Κωνσταντίνου.

Στον προημιτελικό έχασαν από τις Ολλανδέζες Emma Piersma και Pleun Ypma με 0-2 σετ σε ένα αγώνα που άξιζαν κάτι πολύ περισσότερο. Στο πρώτο σετ οι M&M έχασαν στις λεπτομέρειες 20-22 και βρέθηκαν να κυνηγούν την ανατροπή.

Στο δεύτερο σετ οι Ολλανδέζες επιβλήθηκαν αφού κέρδισαν 15-21 κέρδισαν 0-2 και σε διάστημα 34 λεπτών προκρίθηκαν για τα ημιτελικά.

Η πορεία των Μαριώτας και Μανωλίνας ήταν πάρα πολύ καλή σε ακόμα ένα World Tour αφού προκρίθηκαν 1ες από τον Δ’ Όμιλο κερδίζοντας Λιχτενστάϊν και Κολομβία.

Παράλληλα, στον προημιτελικό με την Ολλανδία έδειξαν πάλι την κλάση τους.

Δημήτρης Αποστόλου και Σωτήρης Σιαπάνης εκτός

Έχασαν με ψηλά το κεφάλι οι Δημήτρης Αποστόλου και Σωτήρης Σιαπάνης στον 1Ο προκριματικό του World Tour της Βουδαπέστης το απόγευμα της Πέμπτης 08 Αυγούστου 2019. Οι δυο πρωταθλητές έχασαν από τους Ολλανδούς Nijeboer και Van Der Ham με 0-2 σετ με συνέπεια να αποκλειστούν από τη συνέχεια.

«Όλα τα λεφτά» για τους Τζίμη και Σωτήρη ήταν το πρώτο σετ. Ο αγώνας ήταν ένα φοβερό ντέερμπι με τους Κύπριους διεθνείς να μην έχουν να ζηλέψουν τίποτε από τους Ολλανδούς. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με τους «πορτοκαλί» να κερδίζουν 20-22 και να προηγούνται 0-1.

Η κούραση η απογοήτευση και η χαμένη ψυχολογία από την τροπή που πήρε το πρώτο σετ έκρινε το δεύτερο με τους Ολλανδούς να κερδίζουν με 16-21 και να εξασφαλίζουν θέση στον 2Οπροκριματικό.

Η προσπάθεια όμως που έγινε από τους δυο Κύπριους άσους σε 38 λεπτά αγώνα άξιζε πρόκριση.