21 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Aνταπέδωσε ο Μαυρομάτης Αγίου Παύλου (Photos)

Την ήττα που δέχτηκε το περασμένο Σάββατο στην έδρα του ανταπέδωσε ο Μαυρομάτης Αγίου Παύλου. Στον δεύτερο αγώνα των πλέι άουτ του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών  ο Μαυρομάτης νίκησε εκτός έδρας την ΕΝ Αγίου Αθανασίου με 29-22 και ισοφάρισε σε 2-2 τις νίκες. Στην κατηγορία θα παραμείνει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις 4 νίκες.

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, διάστημα κατά το οποίο ο Μαυρομάτης  είχε εξαιρετική λειτουργία στην άμυνα και κράτησε για μεγάλο χρονικό διάστημα ανέπαφη την εστία του.  Είχε προηγηθεί ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες, όπου το σκορ κύλησε τέρμα με τέρμα και με τη λήξη του ημιώρου όλα στο παιγνίδι ήταν … ρευστά (11-12 μπροστά ο Μαυρομάτης).

Στην επανάληψη όμως η ομάδα του Αγίου Παύλου είχε καλύτερη συνοχή, έβγαλε πολύ καλές άμυνες και κατάφερε στο τέλος να ανταποδώσει στα ίσα την ήττα που δέχτηκε το περασμένο Σάββατο στην έδρα της, να κάνει  με τη σειρά της το μπρέικ στην έδρα της ΕΝ Αγίου Αθανασίου και να φέρει ξανά την προσπάθεια στα ίσα.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Κ. Νικηφόρου 7, Π. Προκοπίου 5, Γ. Αντρέου 3, Γρ. Κυριάκου 4 και Γ. Χατζηκαλλή 3, ενώ από την ομάδα της Λεμεσού καλύτεροι οι Σ. Στυλιανού 6, Στ. Στεφάνου 4 και Α. Παπαηλία 3.

Πρωτάθλημα Β΄κατηγορίας

Το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Α.Ο. Αραδίππου και το ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς ανοίγει  απόψε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ Β΄κατηγορίας. Οι δύο ομάδες διεκδικούν την κατάκτηση του τίτλου και η ομάδα που θα κερδίσει  θα κάνει ταυτόχρινα αποφασιστικό βήμα για την στέψη. Συνοπτικά η αναμέτρηση: