Ανατροπή στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β’ κατηγορίας

Ανατροπή στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β’ κατηγορίας  έφερε η σημαντική επιτυχία του ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς,  που στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής νίκησε εκτός έδρας το ΘΟΪ με 24-22, υποχρεώνοντας την ομάδα του Αυγόρου στην πρώτη φετινή της ήττα. Με τη νίκη αυτή το Κέντρο Νεότητος ανέβηκε στην 2η θέση του πίνακα, 1 μόλις βαθμό πίσω από την Αραδίππου (18-7  τον Ελληνισμό) ενώ το ΘΟΪ έπεσε από την 1η στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Το παιγνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος και αυτό που στοίχισε στους γηπεδούχους δεν ήταν άλλο από το κακό τους ξεκίνημα. Το Κέντρο Νεότητος ήταν η ομάδα που πήρε «ζεστά» το παιγνίδι από την αρχή, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 4-1 και απ΄εκεί και πέρα κατάφερε να αντέξει στην πίεση του ΘΟΪ και  να διατηρήσει ένα οριακό προβάδισμα στο σκορ (στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 12-10) μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα τέρματα του ΘΟΪ πέτυχαν οι Γ. Καρύου 5, Π. Καρύου 2, Λαουτάρης 1. Διαμαντόπουλος 6, Γιωργίτσης 3 και Λεμέσιος 5, ενώ τα τέρματα των Αγίων πέτυχαν οι Κωνσταντίνου 1, Χρ. Χριστοδούλου 5, Φ. Σοφοκλέους 1, Α. Χριστοφή 7, Α. Λοϊζίδης 2, Γιασεμή 4 και Αποστόλου 4.

Α.Ο.Αραδίππου –Ελληνισμός 18-7

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Αραδίππου η οποία χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες νίκησε στην έδρα της τον Ελληνισμό Ακακίου με 18-7. Ο Ελληνισμός παρουσιάστηκε στο παιγνίδι με αρκετά προβλήματα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύυτερο τρόπο οι γηπεδούχοι, επέβναλαν το ρυθμό τους από την αρχή και ουσιαστικά καθάρισαν τον αγώνα από το ημίχρονο, το τέλος του οποίου τους βρήκε να προηγούνται με 9-3. Στην επανάληψη το παιγνίδι είχε τυπική διαδικασία, γεγονός που επέτρεψε στον προπονητή της ομάδας να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Καλύτεροι από την Αραδίππου οι Κ. Χαραλάμπους 5, Π. Μιχαήλ 4 και Π. Γαλόσιας 2, ενώ από τον Ελληνισμό ξεχώρισαν οι Δ. Σταύρου 4 και Μ. Ττέλιας 3.