22 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ανατροπή και η Robo Markets ΑΕΛ στον Τελικό

ΛΕΥΚΟΘΕΟ: Τεχνοοικία ΑΕΚ – Robo Markets ΑΕΛ 2-3 (25-17, 25-20, 25-27, 22-25,12-15)
    Το 29ο Κύπελλο στην πλούσια ιστορία της θα διεκδικήσει το Σάββατο στις 18:00 όπου στον Τελικό του φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η Robo Markets ΑΕΛ μετά από φοβερό ημιτελικό που κράτησε δυο ώρες και 29 λεπτά κέρδισε στον Α Ημιτελικό την Τεχνοικία ΑΕΚ με 2-3 σετ. Οι Λεμεσιανές έχαναν 0-2 και με αντεπίθεση διαρκείας πέτυχαν την ανατροπή κερδίζοντας τον αγώνα.

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στα δυο πρώτα σετ, αλλά ο τρόπος που έχασε το τρίτο την επηρέασε και έχασε τον αγώνα.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα για την Τεχνοοικία ΑΕΚ που με την Άντρη Ιορδάνους στο σέρβις δυσκόλεψε την υποδοχή της Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 05-00. Η Αμερικανίδα Ά. Λοβ ήταν σε πολύ καλή κατάσταση με συνέπεια η Σκαλιώτικη ομάδα να μην αφήνει τη Λεμεσιανή να αντιδράσουν άνκαι η ομάδα του Ιβάνοβιτς ανέβηκε. (08-02). Ένα εντυπωσιακό ράλι έληξε με πόντο για την Τεχνοοικία ΑΕΚ (11-03) αναγκάζοντας τον Ιβάνοβιτς να καλέσει τάϊμ – άουτ. Σταδιακά η Robo Markets ΑΕΛ προσπάθησε να «ροκανίσει» τη διαφορά (15-08, 17-10) αλλά η Τεχνοοικία ΑΕΚ πατούσε καλύτερα στο παρκέ.

Οι άστοχες επιθέσεις της Robo Markets ΑΕΛ συνεχίστηκαν με την Τεχνοοικία ΑΕΚ να ελέγχει πλήρως το σετ 22-12. Η Λοβ ήταν εξαιρετική με την ομάδα της Λάρνακας να κερδίζει με 25- 17,άνκαι η Ματέα Μάγκντιτς με τρεις συνεχείς άσους έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της (προσωρινά μείωσε 24-17). Το σετ ολοκληρώθηκε σε 28 λεπτά με επίθεση της Στρίμερ.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα (03-02), η Τεχνοοικία ΑΕΚ ανέβηκε και προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάϊμ – άουτ του δεύτερου σετ (08-03). H Σκαλιώτικη ομάδα ήταν καλύτερη προηγήθηκε (18-13) για να επιβληθεί με 25-20 και να πάρει γερό προβάδισμα με 2-0 σετ.Αντίδραση Robo Markets ΑΕΛ

Στο τρίτο σετ έγινε πραγματικό ντέρμπι με τις «κιτρινοπράσινες» να προηγούνται, αλλά την Robo Markets ΑΕΛ να ισοφαρίζει και να προηγείται (17-18). Η ομάδα της Λάρνακας αντέδρασε και προσπέρασε 20-18. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με την Robo Markets ΑΕΛ να ανακτά το προβάδισμα (21-22).

Το σετ ήταν εντυπωσιακό με τις δυο ομάδες να διεκδικούν με πάθος το σετ (24-24). Η Τεχνοοικία ΑΕΚ προηγήθηκε (25-24) και είχε ματς – πόιντ. Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε (25-26) για να κερδίζει 25-27 και να μειώνει σε 1-2 τα σετ.

Όλα από την αρχή
    Η Τεχνοοικία ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε (05-01). Η Λοβ συνέχισε τις «υψηλές πτήσεις» της και η Σκαλιώτικη ομάδα ξέφυγε (06-03), αλλά η αντίδραση της Robo Markets ΑΕΛ ήταν άμεση (06-07).Οι «κιτρινοπράσινες» πήγαν όμως στο πρώτο τεχνικό τάϊμ – άουτ προηγούμενες (08-07). Οι άστοχες επιλογές της ομάδας του Ιβάνοβιτς έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στις παίκτριες του Πέτροβιτς (13-10), αλλά οι Λεμεσιανές στο άψε – σβήσε ισοφάρισαν (13-13). Το ματς πήρε «άγρια ομορφιά» με τον ημιτελικό να κρέμεται από μια κλωστή (15-14).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με την Μάγκντιτς να ισοφαρίζει (16-16), ενώ η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε με τη σειρά της (16-18). Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει αφού το 17-19 που «έγραψε» η Πένε έγινε άμεσα (19-19) με την Λοβ. Το σασπένς συνεχίστηκε με την Robo Markets ΑΕΛ να εκμεταλλεύεται ένα λάθος της Λοβ και να προηγείται (22-24) και να «καθαρίζει» το σετ 22-25 ισοφαρίζοντας 2-2 τον ημιτελικό.

Η έναρξη του τάϊ – μπρέικ που θα έκρινε την ομάδα που θα περνούσε στον Τελικό άνηκε στην Τεχνοοικία ΑΕΚ που προηγήθηκε (03-00). Η ομάδα της Λεμεσού ανέβηκε και μείωσε με την Ζελένοβιτς σε (04-02) και στη συνέχεια στον πόντο (05-04). Τα λάθη όμως ευνόησαν τις «κιτρινοπράσινες» που ξέφυγαν (07-04). Ωστόσο, στην αλλαγή του τερέν το μπλοκ της Πένε «κατέβασε» την Λοβ και η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε (07-08). Ένας άσος της Αιμιλίας Δημητρίου έφερε νέα δεδομένα με την ομάδα της Λάρνακας να προηγείται με +2 (11-09). Ωστόσο, η Robo Markets ΑΕΛ δεν τα παράτησε και προηγήθηκε (12-14) με «βολίδα» της Ζελένοβιτς για να κερδίσει τελικά με 12-15, τον αγώνα με 2-3 σετ και ο Τελικός να έχει «γαλαζοκίτρινο» χρώμα.

Τεχνοοικία ΑΕΚ (ΑΛ.ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ): Ιορδάνους, Στρίμερ,Γκόγκιτς, Λοβ, Δημητρίου, Νικ. Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Ειρ. Ιωάννου, Καρακώστα

Robo Markets ΑΕΛ (ΝΤ. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Πένε, Πεχλιβάνη, Μάγκντιτς, Ζελένοβιτς, Παύλου,Κωνσταντίνου Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Σπύρου, Κατσουνωτού

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Χρίστος Μαϊφόσιης και Σάκης Φλουρής. Παρατηρητής Αγώνα ήταν ο Παντελής Τοφή και Αγώνα ο Βάσος Γεωργίου.

Λεζ. Τα κορίτσια της Robo Markets ΑΕΛ πέρασαν στον Τελικό.