national beach tennis team 2017
national beach tennis team 2017

Αναχωρεί σήμερα Δευτέρα 10 Ιουλίου αποστολή της εθνικής Κύπρου Beach tennis για να συμμετέχουν στο 2017 ITF BEACH TENNIS WORLD TEAM CHAMPIONSHIP, που πραγματοποιηθεί από 11-16 Ιουλίου στο εθνικό κέντρο τένις της Μόσχας  

Την αποστολή  πλαισιώνουν οι Μάριος Βυρίδης, Δημήτρης Αραβής, Πωλίνα Καραφύλλη, Βάσο Καρασάββα και αρχηγός αποστολής ο Στέφανος Χαραλάμπους

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τένις Beach Tennis είναι ένας μικτός διαγωνισμός στον οποίο τα έθνη ανταγωνίζονται μεταξύ τους ως ομάδα. Κάθε ομάδα αποτελείται από δύο άνδρες και δύο γυναίκες, με αναμετρήσεις  που αποτελούνται από διπλό ανδρών, διπλό γυναικών και μεικτό διπλό αγώνα.

Η Ρωσική Ομοσπονδία Τένις φιλοξένησε τον παγκόσμιο αυτό τουρνουά από την ίδρυσή της το 2012. Το πρωτάθλημα του 2015 ήταν το πρώτο που παρουσίασε ένα junior event που εισήγαγε μια νέα γενιά στον ανταγωνισμό ομαδικών.

Στόχος της εθνικής Κύπρου είναι να καταφέρει να περάσει στο πρώτο γύρο και να μπει στους 16 . Τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα αφού θα πρέπει να βρεθούν απέναντι σε κορυφαίους του κόσμου.

 

 

TEAM NOMINATIONS (as at 7 July 2017)

 

Belarus

Men: Ihar Lakhvich, Aleh Shylei, Dzmitry Yakavenka Women: Alena Kondryna, Vitaliya Deineka, Maya Puhachova Captain: Anastasiya Zvaryka

 

Brazil

Men: Diogo Carneiro, Vinicius Font, Ralff Abreu

Women: Joana Cortez, Rafaella Miiler, Marcela Vita

Captain: Narck Rodrigues

 

Bulgaria

Men: Ognyan Fotev, Plamen Fotev

Women: Petya Yaneva, Diana Miteva-Boncheva

Captain: George Dontchev

 

Chile

Men: Marcelo Guzman*, Juan Ramirez, Vincente Brusadelli

Women: Maria Orellana, Darling Varas

Captain: Francisco Becerra

 

Cyprus

Men: Marios Vyrides, Dimitris Aravis Women: Vaso Hambides, Polina Karafylli Captain: Stephanos Charalambous

 

Ecuador

Men: Andres Rubio, Julio Rodriguez, Juan Baquerizo

Women: Adriana Castillo, Maria Salame

Captain: Juan Baquerizo

 

Egypt

Men: Mohamed Medhat Moussa, Ahmed Ismaiel, Hayssam Hamdy

Women: Sara Khamis, Haidy Hamdy, Rowan Arafat

Captain: Nahla Badran

 

Estonia

Men: Ainar Laube, Priit Pihl Women: Eneli Lattik, Katlin Lattik Captain: Priit Pihl

 

France

Men: Regis Courtois, Theo Irigaray, Mathieu Guegano

Women: Marie-Eve Hoarau, Mathilde Hoarau, Pauline Bourdet

Captain: David Mottin

 

Germany

Men: Benjamin Ringlstetter, Manuel Ringlstetter,

Women: Maraike Biglmaier, Sarah Bolsmann, Laura Kemkes

Captain: Gerd Hummel

 

Hungary

Men: Mate Endrody, Gabor Halaszi

Women: Monika Erdelyi, Aniko Kovacs

Captain: Monika Erdelyi

 

Israel

Men: Fhamne Ebrahem, Lior Brik

Women: Alona Alekhin, Alice Dzubinsky

Captain: Lior Brik

 

Italy

Men: Michele Cappelletti, Luca Cramarossa, Marco Garavini

Women: Sofia Cimatti, Flaminia Daina, Eva D’Elia

Captain: Simona Bonadonna

 

Japan

Men: Naoaki Yamamoto, Daisuke Tsuruoka, Kotaro Aizawa

Women: Akiko Ontani, Eri Homma, Kaori Yanase

Captain: Kotaro Aizawa

 

Latvia

Men: Nikita Ribakovs, Maksimilians Andersons, Andrejs Maksimovs

Women: Elina Mihailova, Arina Mihailova, Natalja Tumsevica

Captain: Marina Trefilova*

 

Lithuania

Men: Skirmantas Macinskas, Eligijus Macinskas, Luidzi Pakula

Women: Evelina Abaraviciute, Gabriele Sinskaite

Captain: Arunas Grigaliunas

 

Moldova

Men: Artur Tomartov, Artiom Dolgopolii

Women: Stanislava Rumeantseva, Marina Kojanova

Captain: Elena Organ

 

Morocco

Men: Adil Medina, Idriss Hicham, Anass Bouaouda

Women: Camilla Benabdeljalil, Sarah Benabdeljalil, Inas Ziki

Captain: Reda Serghini Anbari

 

Netherlands

Men: Pieter Boot, Ronald van Slooten

Women: Fleur van Haasteren, Martina Nevrlka

Captain: Pieter Boot

 

Poland

Men: Kliber Przemyslaw, Jakub Tokarz Women: Aleksandra Adamska, Alicja Robok Captain: Jakub Tokarz

 

Portugal

Men: Henrique Freitas, Pedro Maio

Women: Catarina Alexandrino, Manuela Cunha

Captain: Manuela Cunha

 

Russia

Men: Igor Panin, Ivan Syrov, Nikita Burmakin

Women: Ludmila Nikoyan, Natalya Timofeeva, Irina Glimakova

Captain: Stanislav Zaichenko

 

San Marino

Men: Nicolo Bombini, Alvise Galli Women: Alice Grandi, Marika Colonna Captain: Stefano Pazzini

 

Slovakia

Men: Adam Kakula, Adam Karlubik

Women: Denisa Antolikova, Rebeka Zalesavoka

Captain: Michal Ivan

 

Spain

Men: Gerard Rodriguez, Saulo Tejada

Women: Gemma Egea, Grimanesa Santana

Captain: Jose Maria Piza

 

Switzerland

Men: Yves Fornasier, Kevin Fischer

Women: Nadia Leuenberger, Sara Leuenberger, Laura Galli

Captain: Yves Fornasier

 

Thailand

Men: Chayanin Puttaraksakul, Patcharin Roobkum

Women: Chatmanee Jankiaw, Napaww Jankiaw, Nattawee Sucandharuna

Captain: Hongsarot Kingmaithong

 

Venezuela

Men: Ramon Guedez, Jorge Penalver, Ali Colmenares

Women: Patricia Diaz, Lady Correa, Melissa Acosta

Captain: Alfonso Gonzalez Mora

 

Withdrawals:

 

Belgium, Finland, Great Britain, Greece, USA

JUNIORS NOMINATIONS Belarus

Boys: Kanstantsin Tsyvilko, Uladzislau Kliaimionau, Mikita Danstanka

Girls: Alina Kishko, Darya Darashkevich, Anna Aniskevich* Captain: Katasiaryna Silchanka

 

Brazil

Boys: Augusto Paronetto Russo, Giovanni Luz Cariani, Pedro Henrique de

Santanna*

Girls: Antonia Thompson de Souza, Giovanna Pedrini, Luana Nery* Captain: Placido Russo Jr

 

Ecuador

Boys: Diego Trujillo*, Nelson Ramos Ponce, Federico Sonne* Girls: Emilia Pons Bohman*, Gabriella Dassum Gonzalez

Captain: Nelson Ramos Labra

 

Egypt

Boys: Ahmet El Sayed Bannis, Hussein Hassan Ibrahim, Abdullah Genedy Girls: Nadia El Sayed Bannis, Sana Mohamed Daaboul, Hla El Sakka Captain: Mohamed Hassan Aly

 

Estonia

Boys: Marko Lakk, Markus Michelis

Girls: Brit Martin, Helena Lindeberg

Captain: Igor Lakk

 

Germany

Boys: Jann Anton Lazdins, Pit Grosse-Wilde

Girls: Janina Ahrens, Charlize Hummel

Captain: Maximiliam Hamm*

 

Italy

Boys: Luca Andreolini, Filippo Boscolo, Damiano Rosichini

Girls: Giorgia Cancellieri, Claudia Lazzarini, Giulia Renzi

Captain: Michele Folegatti

 

Latvia

Boys: Martins Uglovs, Nikolajs Galkins, Artemijs Gavrilonoks Girls: Anastasija Zalomajeva, Sofija Lebedeva, Alisa Bogacova Captain: Irina Kuzmina-Rimsa

 

Lithuania

Boys: Emilis Jukna, Faustas Sribike, Nikita Surminas

Girls: Morta Marija Matelyte, Marija Visockyte, Luka Mikulyte

Captain: Dainius Janulis

 

Russia

Boys: Anton Arzhankin, Arsenii Zinkeev, Mikhail Davletgareev

Girls: Agniia Bogotova, Daria Kalichinina, Natalia Sagoian

Captain: Artem Paramonichev

 

Spain

Boys: Valentin Volpe, Alejandro Alcala

Girls: Patricia Alamo Santana, Maria Serracanta

Captain: Mohammed Douiri*

 

Venezuela

Boys: Eduardo Garay, Eduardo Montes

Girls: Fabiola Rios, Iosune Roncal

Captain: Pedro Penalver

 

*Pending confirmation of eligibility