26 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Αμετάβλητη η κορυφή μετά την 6η αγωνιστική

Με νίκες προχώρησαν Sabbiano Ανόρθωση Αμμοχώστου και Παρνασσός Στροβόλου στην πρεμιέρα του β’ γύρου του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών, με αποτέλεσμα η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας να παραμείνει αμετάβλητη μετά την 6η αγωνιστική. Η «Κυρία» βρίσκεται στο +3 από την ομάδα του Στροβόλου, ενώ προβάδισμα για την τέταρτη θέση και την αποφυγή των play out έχει πάρει ο ΑΠΟΕΛ.

Το βράδυ της Κυριακής (08/11) η Sabbiano Ανόρθωση κέρδισε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο με 26-18 συνεχίζοντας την αλάνθαστη πορεία της – σκορ ημιχρόνου 13-11. Είναι η δεύτερη φετινή νίκη των κυανόλευκων απέναντι στην πανεπιστημιακή ομάδα κάτι που έχει σημασία, καθώς οι νίκες μεταφέρονται στα play offs. Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε ο Χρίστος Αργυρού που έβαλε επτά γκολ. Για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο ο Νίκος Καρκαλάτος έβαλε έξι γκολ. Ο Καρκαλάτος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση αφού έχει σκοράρει 22 γκολ στους τρεις τελευταίους αγώνες.

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε το Σάββατο (07/11) ο ΑΠΟΕΛ, που είναι νεοφώτιστος στην κατηγορία. Κέρδισε με 28-24 τον Προοδευτικό Πάφο και έχει προβάδισμα για την τέταρτη θέση και την αποφυγή των play out. Δεν είναι μόνο το +2 από την ομάδα της Πάφου (έχει αγώνα λιγότερο) αλλά και το γεγονός πως σε περίπτωση ισοβαθμίας προηγούνται οι γαλαζοκίτρινοι λόγω του ότι το παιχνίδι του α’ γύρου ήταν ισόπαλο. Ο ΑΠΟΕΛ έκανε τη… δουλειά στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 17-13. Στο δεύτερο κράτησε τη διαφορά τεσσάρων γκολ. Ο Κυριάκος Γεωργίου έβαλε οκτώ γκολ και έφτασε τα 17 γκολ στους τρεις τελευταίους αγώνες. Οκτώ έβαλε και ο Ηλιάν Κωνσταντίνου για τον Προοδευτικό.

Επιστροφή στις νίκες για τον Παρνασσό Στροβόλου ο οποίος στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής κέρδισε με 34-16 (16-7 ημίχρονο) το Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς, εκτός έδρας. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Δημήτρης Στούμπης με εννιά γκολ. Πέντε έβαλε ο Μελισσάς για τους Αγίους Τριμιθιάς.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (6η Αγωνιστική)
    Α.Ο. Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς v Παρνασσός Στροβόλου                16-34
    ΑΠΟΕΛ v Προοδευτικός Πάφου                                                                     28-24
    Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου v Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο                 26-18

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 6 Αγώνες)
    1. Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου          179-115           12
    2. Παρνασσός Στροβόλου                              184-127           9
    3. Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο                           116-111           7 *
    4. ΑΠΟΕΛ                                                       138-167           5
    5. Προοδευτικός Πάφου                                  99-126             3 *
    6. Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς                                   112-176           0

* Σε 5 αγώνες. Εκκρεμεί ο αγώνας Προοδευτικός – Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (7η Αγωνιστική)
    Παρνασσός Στροβόλου – ΑΠΟΕΛ
    Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο – Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς
    Προοδευτικός Πάφου – Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου

Το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών επιστρέφει στο τελευταίο Σαββατοκύριακο του Νοεμβρίου, καθώς στις 20 και 21 Νοεμβρίου ο Παρνασσός Στροβόλου και η Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου έχουν υποχρεώσεις στο EHF European Cup, τρίτη τη τάξει διοργάνωση της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας.