16 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Αμετακίνητα από την κορυφή τα Λατσιά!

Το συγκρότημα του Κώστα Κωνσταντίνου επιβλήθηκε της ΕΝ Αθηένου και πλέον «άνοιξε» τη ψαλίδα στις δύο νίκες

Σε ένα ντέρμπι που διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, τα Λατσιά επιβλήθηκαν της Ε.Ν. Αθηένου με 25-22 στο Λύκειο Λατσιών, την Κυριακή (26/1). Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 7ης  αγωνιστικής για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Χάντμπολ Γυναικών. Οι γηπεδούχες διπλασίασαν τις νίκες τους απέναντι στο συγκρότημα του Γιάννου Ιωάννου, διατηρώντας το ισχνό αλλά σημαντικό προβάδισμα τίτλου, με τη διαφορά να επεκτείνεται από τους δύο στους τέσσερις βαθμούς. Η πρωτιά στη κανονική περίοδο έχει πλέον και με βούλα λατσιώτικα χέρια, αφού συνυπολογίζοντας και το ρεπό της Ε.Ν. Αθηένου, οι χειροσφαιρίστριες του Κώστα Κωνσταντίνου έχουν κλειδώσει μία θέση στο «ρετιρέ» του πίνακα, για την  κανονική περίοδο.

Στις διακριθείσες πέρασε το παραγωγικό «πυροβολικό» των νικητριών, Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου, η οποία πέτυχε 12 γκολ και είχε πλούσια συνεισφορά στην κατάληψη των δύο βαθμών. Επιπλέον, τα Λατσιά με αυτή τους τη νίκη, στοίβαξαν «προίκα» το 2-0 και σε περίπτωση που τεθούν αντιμέτωπα με την ομάδα της Αθηένου, θα έχουν το πάνω χέρι για το βαρύτιμο τρόπαιο.

Η στενή εντός έδρας επικράτηση δεν ήταν τυχαία για τα Λατσιά, καθώς όπως τονίζει και σε δηλώσεις που μας παραχώρησε η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου στηρίχτηκε σε πλήθος στοιχείων. Συγκεκριμένα ανέφερε: «Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη όμως εμείς είχαμε πάθος, η κάθε παίκτρια έδωσε το 100% του εαυτού της και το σημαντικότερο αγωνιστήκαμε με ομαδικότητα».

latsia 3

Λατσιά (Κώστας Κωνσταντίνου): Χρίστου, Ηλία, Ιωάννου 5, Χαραλάμπους, Αικατερινέσκου 5, Βραχίμη, Κάντορ, Σολέα, Αβρααμίδου, Τάκη, Ντιμιτρίεβιτς 3, Κάβουρα, Κολιαντρή, Τσιοφού, Αγαθαγγέλου, Κωνσταντινίδου 12

Ε.Ν. Αθηένου (Γιάννος Ιωάννου): Φιακκού 2 , Νικολάου 2, Γαστρινάκη, Διγενή, Φιακκού, Τζιακούρή, Ιακώβου, Τρύφωνος 3, Χαραλάμπους, Τρύφωνος 3,  Νικολάου, Ττούμπα, Κκαϊλά 1, Χάσου, Παπά 11.

Νίκη… αισιοδοξίας για τον Α.Ο. Αραδίππου

Επιτυχιών συνέχεια για τον Α.Ο. Αραδίππου που επικράτησε εκτός έδρας του Προοδευτικού με 21-11 και μπαίνει σοβαρά πλέον στην κούρσα για διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, όντας στο μείον δύο από την Ε.Ν. Αθηένου και με αγώνα στο χέρι. Μετά τη νίκη στο Κλειστό Αγίου Δομετίου, απέναντι στον Πανελλήνιο, η ομάδα της Αραδίππου πέτυχε νέο διπλό στο γήπεδο «Αφροδίτη» απέναντι στον ουραγό Προοδευτικό. Ο Προοδευτικός δεν είχε αντίδραση στον βαθμολογικό του κατήφορο και έτσι ο μηδενικός συντελεστής του παρέμεινε αναλλοίωτος. Περισσότερο από το 1/3 των γκολ σκόραρε η Άντρια Αντωνίου, τέρματα τα οποία μπορεί να μην ήταν καθοριστικά λόγω του ότι ξέφυγε στο σκορ από το ημίχρονο η φιλοξενούμενη ομάδα, εντούτοις συνέτειναν στην συγκεκριμένη διαμόρφωση του αποτελέσματος.