Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Αλέξανδρος Χριστοφόρου και Μαριλένα Κωνσταντίνου κέρδισαν το «Κύπελλο Κερύνειας» στο αεροβόλο τουφέκι

Ο αγώνας σταθερού στόχου για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν ο πέμπτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά. Οι περσινοί πρωταθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, Αλέξανδρος Χριστοφόρου και Μαριλένα Κωνσταντίνου κέρδισαν με σχετική άνεση τον αγώνα, αφού ο νεαρός Αλέξανδρος με 613.4 ήταν σχεδόν 10 πόντους πάνω από το δεύτερο νικητή Γιώργο Ευαγγέλου (603.9), ενώ και η Μαριλένα με 606.2 ήταν 11 σχεδόν πόντους πάνω από τη νεαρή Βανέσα Χαραλάμπους (595.3), η οποία ήταν και η νικήτρια στην κατηγορία των νεανίδων.

Στις άλλες κατηγορίες, νικητές ήταν επίσης αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας. Ο Ανδρέας Αντωνίου με 582.8 πρώτευσε στην κατηγορία των παίδων, η Κωνσταντίνα Μαρκίδου με 588.9 στην κατηγορία των κορασίδων, ο Αχιλλέας Σοφοκλέους (413.2) στους παίδες με σταντ και η Θέα Φράγκου (400.0) στις κορασίδες με σταντ. Τέλος, ο μικρός Ανδρέας Χαραλάμπους με 357.1, ήταν ο νικητής στο αεροβόλο τουφέκι παμπαίδων.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας», στο αεροβόλο τουφέκι ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: