Αλάνθαστη συνεχίζει στο πρωτάθλημα χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών η ομάδα της ΕΝ Αθηένου

για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης νίκησε στην έδρα της  τον Πανελλήνιο με 33-14 και παρέμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Αθηένου δεν συνάντησε και πολλές δυσκολίες απέναντι σε μια ομάδα που προσπάθησε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο (15-8 είχε προηγηθεί η Αθηένου) και που όμως στην επανάληψη δεν είχε τις απαραίτητες επιλογές για να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό.

Καλύτερες από τη νικήτρια οι Χρύσια Τρύφωνος 6, Αγγελική Διγενή 6 και Γεωργία Τρύφωνος 5, ενώ από τον Πανελλήνιο καλύτερες οι Στέφανη Νασάρ Αμπού 5 και Ρένα Αντωνίου 5.

Α.Ο. Αραδίππου –ΑΣ Λατσιά 19-28

Δεν είχε πολλές επιλογές σε αυτό το παιγνίδι η παίκτρια – προπονήτρια των Λατσιών, Άννη Εκατερινέσκου, όμως με την εμπειρία και την αποτελεσματικότητα των παικτριών της κατάφερε να φύγει με τη νίκη (28-19) από το κλειστό της Αραδίππου. Οι γηπεδούχες στήριξαν την προσπάθεια τους στον ενθουσιασμό και το φιλότιμο, έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο (13-8 για τα Λατσιά) όμως στην επανάληψη, με αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση, υπέκυψαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.

Οι αδελφές Στέλα και Μαργαρίτα Ευθυμίου πέτυχαν από 5 τέρματα, ενώ τα υπόλοιπα γκολ της Αραδίππου πέτυχαν οι Γκράτου 1, Αντωνίου 1, Παπακώστα 1, Ε. Ζήνωνος 3 και  Χατζηματθαίου 3. Τα τέρματα των Λατσιών πέτυχαν οι Σίσκοβα 1, Χρ. Γεωργίου 4, Μ. Ηλία 4, Λ. Έλληνα 4, Α. Εκατερινέσκου 5, Μ. Σολέα 5 και Ρ. Τσαγγάρη 5.

Β κατηγορία

Επιστροφή στις νίκες για το ΘΟΪ Αυγόρου, που σε αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β΄κατηγορίας νίκησε στην έδρα του τον Ελληνισμό Ακακίου με 39-17 και ισοβάθμισε με την Αραδίππου στην 2η θέση.

Απέναντι σε μια ομάδα που ταξίδεψε στο Αυγόρου με αρκετά προβλήματα, το ΘΟΪ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβάλει το ρυθμό του από την αρχή (στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 16-9) και να πανηγυρίσει την 2η του επιτυχία στη διοργάνωση.

Από τη νικήτρια καλύτεροι οι Γ. Ζαχαριάδης 14, Ε. Διαμαντόπουλος 10 και Χ. Λεμέσιος 5, ενώ από τον Ελληνισμό καλύτεροι οι Α. Περός 7, Χρ. Τσολάκης 5 και Ρ. Κάρενος 3.