Ακάθεκτη η Lemesos Volleyball για τίτλο στην Β γυναικών και άνοδο

Με νίκες των Lemesos Volleyball και Ε.Ν. Α.ΑΘ. συνεχίστηκε την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 η τελική φάση (θέσεις 1-4) στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών. Οι αγώνες που έγιναν ήταν στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής.

ΓΗΠ. ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: NCMA ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – LEMESOS VOLLEYBALL

Η Lemesos Volleyball πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-3  επί της NCMA Νέα Σαλαμίνα και με 06 βαθμούς και δυο στα δυο οδηγεί την κούρσα ανόδου.

Οι «ροζ» μπήκαν δυνατά και κέρδισαν 16-25 στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 0-1 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-18 ισοφαρίζοντας σε 1-1 το παιχνίδι.

Η ισοφάριση «θύμωσε» την ομάδα της Λεμεσού που επικράτησε στο τρίτο σετ 14-25 και επανέκτησε το προβάδισμα 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ έγινε πολύ κλειστό παιχνίδι με την ομάδα της Lemesos Volleyball να επικρατεί 22-25 και να σφραγίζει τη νίκη 1-3 σετ. Τον αγώνα παρακολούθησαν 200 φίλαθλοι. Οι μισοί ήταν υποστηρικτές της NCMA Νέας Σαλαμίνας και οι άλλοι μισοί της Lemesos Volleyball.

Tον αγώνα διαιτήτευσαν οι Μ. Γρηγορίου, Δ. Κουκούνης. Σημειωτής ήταν η Ε. Ευαγγελίδου.

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΠΕΤ. – Ε.Ν.Α.ΑΘ

Την πρώτη της νίκη σε δυο αγώνες πέτυχε η Ε.Ν. Α.ΑΘ. που επικράτησε εύκολα στο «Θεμιστόκλειο» της Ανορθώσεως Πετόσφαιρα με 0-3 σετ και μπήκε στο κόλπο ανόδου. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν πολύ καλές κερδίζοντας το πρώτο και τρίτο σετ 13-25 και 16-25. Η Ανόρθωση Πετ. έδειξε να αντιδρά στο δεύτερο σετ όμως η ομάδα του Αγίου Αθανασίου κέρδισε 22-25 και έφθασε στο τρίποντο.

Διαιτητές ήταν οι Ι. Σοφοκλέους,Γ. Παύλου με σημειωτή τον Α. Πέτρου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΘΕΣΕΙΣ 1-4 – 2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Lemesos Volleyball (02-00 06-01 (ΣΕΤ) 06
    2. NCMA Νέα Σαλαμίνα (01-01, 04-03(ΣΕΤ) 03
    3. Ε.Ν.Α.ΑΘ (01-01, 03-03(ΣΕΤ) 03
    4. Ανόρθωση Πετ. (00-02,00-06(ΣΕΤ) 00

Για την 3η αγωνιστική του Ομίλου την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020, θα γίνουν οι αγώνες: Lemesos Volleyball – Ανόρθωση Πετ. (Λύκειο Πολεμιδιών στις 20:00), Ε.Ν. Α.ΑΘ. – NCMA Νέα Σαλαμίνα (Γυμνάσιο Αγ. Αθανασίου 20:15).

Προβάδισμα Αχιλλέα Κ.

Για τις θέσεις κατάταξης 11-12 του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας ο Αχιλλέας Καϊμακλίου κέρδισε τον Ροτσίδη Μάμμαρι στο Γυμνάσιο Κοκκινοτριμιθιάς με 0-3 και είναι το ισχυρό φαβορί για την 11η θέση. Τα σετ μετά από ένα πολύ «κλειστό» αγώνα (22-25,21-25, 20-25). Ο επαναληπτικός θα γίνει στο Γυμνάσιο Παλλουριώτισσας τον Μάρτιο.