Αήττητο και ακάθεκτο για τον τίτλο το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ  3-0

Ακάθεκτο προς τον τίτλο και διατηρώντας το αήττητο του συνέχισε την πορεία του το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας που επικράτησε του Πανεπιστημίου Κύπρου με 0-3 σετ, κάνοντας έτσι το 6 στα 6.

Οι διαθέσεις των παικτών του φάνηκαν από την αρχή και παίζοντας πολύ καλά α σε άμυνα και επίθεση καθάρισαν το πρώτο σετ 19-25 και παρά τη φιλότιμη αντίσταση που πρόβαλε το πανεπιστήμιο Κύπρου.

Το δεύτερο σετ ήταν ακόμη πιο εύκολο αφού οι παίκτες του Πανεπιστήμιου Κύπρου δεν τα … είχαν καλά με την υποδοχή και το 9-25 αντικατοπτρίζει και το τί έγινε στον αγώνα

Η πολύ κακή εμφάνιση του δεύτερου σετ αφύπνισε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κυνήγησαν με μανία το τρίτο σετ αλλά οι γηπεδούχοι αγωνιζόμενοι με την ίδια σοβαρότητα κατάφεραν να αναχαιτίσουν την αντεπίθεση των παικτών του Πανεπιστημίου Κύπρου και κατάφεραν παίζοντας καλή άμυνα κέρδισαν γράφοντας το τελικό 3-0 σετ.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ FREDERICK                        3-0

Φοβερό παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο πανεπιστήμια τα οποία διεκδίκησαν την νίκη για διαφορετικούς λόγους και αγωνιστικά το παιγνίδι κατέγραψε πολλές και εντυπωσιακές φάσεις.

Το πρώτο σετ μετά από εντυπωσιακό τρόπο πέρασε στα χέρια του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου με 18-25 ενώ στο δεύτερο σετ τα δύο Πανεπιστήμια και οι παίκτες τους κυνήγησαν με πάθος την νίκη μέχρι και τον τελευταίο πόντο με την πλάστιγγα να γέρνει και πάλι για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο το οποίο κέρδισε τελικά  με 25-23.

Το τελευταίο σετ ήταν πιά σετ ψυχολογίας αφού οι παίκτες του Frederick  University δεν είχαν τις δυνάμεις για να αντιδράσουν ενώ από την άλλη οι παίκτες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου σίγουροι για τις δυνατότητες τους κατάφεραν να το κερδίσουν με 25-15 κάνοντας το 3-0 κερδίζοντας και τους τρείς βαθμούς και παραμένοντας καθαρά και ακλόνητοι στην δεύτερη θέση