Tennis Sport
Tennis Sport

Συνεχίζεται την Κυριακή 18 Ιανουαρίου το «Αγρός Διασωματειακό» που διοργανώνει η Ομοσπονδία Αντισφαιρίσεως Κύπρου (ΟΑΚ), με τη διεξαγωγή των ημιτελικών αναμετρήσεων.

 

Στους δύο ημιτελικούς ο Όμιλος Λευκωσίας Φιλτ Κλαπ θα φιλοξενήσει στις εγκαταστάσεις του στη Λευκωσία τον Όμιλο Αντισφαιρίσεως Αμμοχώστου, ενώ στη Λάρνακα/Μενεού η Ακαδημία Ηροδότου θα φιλοξενήσει τον Όμιλο Ελαιών.

 

Στο πρωτάθλημα πραγματοποιούνται αγώνες σε 13 κατηγορίες. Πρόκειται για τις κατηγορίες U12, U14, και U18, Αγοριών και Κοριτσιών, τόσο στο Μονό όσο στο Διπλό, καθώς και η αναμέτρηση Ανδρών (Μονό). Στον τελικό θα προκριθούν οι Όμιλοι που θα σημειώσουν τις περισσότερες νίκες στους αγώνες της Κυριακής. Οι αγώνες της Κυριακής θα αρχίσουν γύρω στις 10.00 το πρωί και θα συνεχίζονται όλη την μέρα.

 

Ο τελικός του πρωταθλήματος θα διεξαχθεί στο Εθνικό Κέντρο Τένις στη Λευκωσία την Κυριακή 25 Ιανουαρίου 2015.

 

Για να φτάσουν στους ημιτελικούς οι Όμιλοι που προκρίθηκαν σημείωσαν τα παρακάτω αποτελέσματα :

Όμιλος Πάφου Vs  Όμιλος Αμμοχώστου  1-11

Όμιλος Ελαιών   Vs  Όμιλος Λάρνακας 8-3

Ακαδημία Ηροδότου Vs Όμιλος Παραλιμνίου 12-1

 

Ο Όμιλος Λευκωσίας Φιλτ Κλαπ, βάσει της κλήρωσης, είχε περάσει απ’ ευθείας στα ημιτελικά της διοργάνωσης χωρίς αγώνα (Bye).

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των προημιτελικών αγώνων της περασμένης Κυριακής ήταν:

Ο.Α.Πάφου – Ο.Α.Αμμοχώστου 1-11

G12        (—) – Β.Σαββίδου (Αμμ.)             0-2 (0-6,0-6) *Χ.Α.

G14        Δ.Μιχαήλ (Παφ.) – Χρ.Νεοκλέους (Αμμ.)                             0-2 (0-6, 1-6)

GD14     (—) – Χρ.Νεοκλέους/Ν.Αποστόλου (Αμμ.)          0-2 (0-6,0-6) *Χ.Α

G18        Μ.Ο.Τσιάννη (Παφ.) – Α.Τσαγγαρίδου (Αμμ.)   0-2 (1-6, 1-6)

GD18     (—) – Α.Τσαγγαρίδου/Μ.Σιοπαχά (Αμμ.)            0-2 (0-6,0-6) *Χ.Α

Β12         Κ.Τσιάννης (Παφ.) – Ξ.Νεοφύτου (Αμμ.) 0-2 (2-6, 0-6)

BD12      Κ.Τσιάννης/Ν.Γεωργίου (Παφ.) – Ξ.Νεοφύτου/Α.Χαπίδης 0-2 (1-6, 2-6)

Β14         Μ.Πολυκάρπου (Παφ.) – Ν.Κωνσταντίνου (Αμμ.)            2-0 (6-3,6-2)

BD14      (—) – Ν.Κωνσταντίνου / Π.Κουρσάρος 0-2 (0-6,0-6) *Χ.Α

Β18         Μ.Νικολάου (Παφ.) – Γ.Κωνσταντίνου (Αμμ.)    0-2 (4-6,4-6)

BD18      Μ.Νικολάου/Ο.Αννίβας (Παφ.) – Γ.Κωνσταντίνου/Χρ.Νεοκλέους (Αμμ.)             0-2 (1-6, 2-6)

M            (—) – Μ.Αθηνοδώρου (Αμμ.)    0-2 (0-6,0-6) *Χ.Α.

 

Ο.Α.Ελαιών – Ο.Α.Λάρνακας 8-3

G14        Ι.Αβρααμίδου (Ελαιών) – (—)    2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

GD14     Ι.Αβρααμίδου/Χρ.Μηνά (Ελαιών) – (—)               2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

G18        Ν.Ιακώβου(Ελαιών) – Χρ. Παύλου (Λαρν.)          2-1 (4-6, 7-5, 10-7)

GD18     Ν.Ιακώβου/Ε.Ομήρου (Ελαιών) – (—)                    2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

Β12         Ειρ.Ιωάννου (Ελαιών) – Α.Κωνσταντίνου (Λαρν.)              0-2 (0-6,0-6)

BD12      Α.Πέτρου/Φ.Κυριακίδης (Ελαιών) – (—)               2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

Β14         Μ.Μάτιτς (Ελαιών) – (—)             2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

BD14      Μ.Μάτιτς/Χρ.Αβραάμ (Ελαιών) – (—)   2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

Β18         Ε.Αϊνετζιάν (Ελαιών) – Τ.Πέτρου (Λαρν.)              2-0 (6-4, 7-5)

BD18      Ε.Αϊνετζιάν/ Α.Καζαμίας (Ελαιών) – Χρ.Κυρίλλου / Τ.Πέτρου (Λαρν.)     0-2 (2-6, 1-6)

M            Π.Παραπάνος (Ελαιών) / Π.Θεοχάρους (Λαρν.)                1-2 (5-7, 6-3, 5-10)

 

Ακαδημία Ηροδότου-Ο.Α.Παραλιμνίου 12-1

G12        Ι.Tζιβιζίλι (Ηροδ.)-Δ.Κουτσόφτα (Παρ.)                2-0 (6-4,6-4)

GD12     Ι Τζιβιζίλι/Α.Νικολάου (Ηροδ.)-Δ.Κουτσόφτα /Μ.Έλληνα (Παρ.)              2-0 (6-2,6-4)

G14        Π.Πάνοβα (Ηροδ.)- (—)               2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

GD14     Ντ.Ιβάνοβα/Ξ.Πέτροβα(Ηροδ.)- (—)     2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

G18        Ε.Λουκά (Ηροδ.) – Μ. Ρούσου (Παρ.)    2-0 (6-0, 6-1)

GD18     Ε.Παντελή/Στ.Μακρή(Ηροδ.)- (—)         2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

Β12         Π.Πάρσον (Ηροδ.) – Γ.Ξουρής (Παρ.)     2-0 (6-0,6-0)

BD12      Π.Πάρσον-Ν.Δαλιάς (Ηροδ.) – Γ.Ξουρής/Α.Έλληνας(Παρ.)          2-0(6-0, 6-2)

Β14         Στ. Σάββα (Ηροδ.) – Κ.Οικονομίδης (Παρ.)          2-0 (6-1,6-2)

BD14      Στ.Σάββα/Ι.Χατζηπιερή (Ηροδ.) – Κ.Οικονομίδης/Βλ.Αδάμου (Παρ.)      2-0 (6-4,6-2)

Β18         Ν.Κάμπελ (Ηροδ.) – Τ.Ρούσος (Παρ)      2-0 (6-4, 6-1)

BD18      Α.Χατζηπιερή/Α. Αραβής (Ηροδ.) – Τ.Ρούσος/Ε.Νέος (Παρ)       0-2 (2-6, 1-6)

M            Π.Χρυσοχός (Ηροδ.) / Π.Βιολάρης (Παρ.)             2-0 (6-0, 6-0)

 

*Χ.Α. : Χωρίς Αγώνα

 

 

 

 

Ομοσπονδία Αντισφαιρίσεως Κύπρου

16 Ιανουαρίου 2015


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube