cyprus
cyprus

Ο πρώτος διεθνής αγώνας τοξοβολίας στην εποχή του κορωνοϊού θα διεξαχθεί το τριήμερο 2-4 Οκτωβρίου στο Ολυμπιακό Προπονητήριο «Ευαγγελία Α. Ψάρρα» στο ΟΑΚΑ, τηρώντας αυστηρά το υγειονομικό πρωτόκολλο.

Είναι ο αγώνας της Διακρατικής Συμφωνίας Ελλάδος-Κύπρου, στο Ολυμπιακό και το Σύνθετο Τόξο στις κατηγορίες Ανδρών, Γυναικών, Εφήβων, Νεανίδων, Νέων Ανδρών και Νέων Γυναικών.

Οι Ομοσπονδιακοί Προπονητές Αλέξανδρος Νασούλας και Αλέξανδρος Παμβουξόβλου, επέλεξαν τους εξής τοξότες και τοξότριες για τους αγώνες:

 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΞΟ ΑΝΔΡΩΝ

  1. Καραγεωργίου Αλέξανδρος (Σ.Ο.ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ)
  2. Κατσαΐτης Παναγιώτης (Π.Α.Σ.Β. Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ)
  3. Χριστόπουλος Αντώνιος (Α.Ο. ΣΤΟΧΟΣ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΞΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. Γκορίλα Ανατολή Μάρθα (Α.Ο.Τ. ΑΧΑΙΟΙ)
  2. Παπαδόπουλου Δήμητρα (Α.Ο.Τ. ΑΧΑΙΟΙ)
  3. Ψάρρα Ευαγγελία (ΣΚ.Ο.Α.Α.Π.Θ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΞΟ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

  1. Ζαχαριάς Κωνσταντίνος (Α.Σ.Σ. ΘΗΒΑΣ)
  2. Θεμελής Παναγιώτης (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.)
  3. Κόμης Άγγελος (Α.Ο. ΣΤΟΧΟΣ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΞΟ ΕΦΗΒΩΝ

  1. Σιδηρόπουλος Κωνσταντίνος (ΣΚ.Ο.Α.Α.Π.Θ.)
  2. Σούλτης Χρήστος (Γ.Σ. ΚΕΡΑΤΕΑΣ)
  3. Χαρίσης Ευάγγελος (Γ.Α.Σ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ Ο ΑΡΧΕΛΑΟΣ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΞΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

  1. Νάνου Λήδα (Α.Ο.ΣΤΟΧΟΣ)
  2. Νασούλα Μαρία (ΣΚ.Ο.Α.Α.Π.Θ.)
  3. Χαλκιοπούπου Δασκαλάκη Σοφία Θεοδώρα (ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ)

ΣΥΝΘΕΤΟ ΤΟΞΟ ΑΝΔΡΩΝ

  1. Αερικός Χρήστος (Α.Σ.Π. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ)
  2. Ζαχαράκης Ανδρέας (Α.Ο.Π. ΕΡΜΗΣ)
  3. Κουμερτάς Σταύρος (Α.Σ.Η. ΕΚΗΒΟΛΟΣ)

 

Το πρόγραμμα των Αγώνων:

 

 Παρασκευή 2 Οκτωβρίου 

1η Βάρδια – επίσημη προπόνηση

09:00 – 09:30 Προσέλευση αθλητών / έλεγχος κάρτας υγείας

09:30 – 12:00 επίσημη προπόνηση ανδρών και γυναικών Ολυμπιακού και Σύνθετου Τόξου

2η βάρδια – σειρά Α – γύροι κατάταξης Α’ Κατηγορία ΝΑ/ΝΓ/Ε/Ν Ολυμπιακού Τόξου

13:30 – 14:00 Προσέλευση αθλητών / έλεγχος κάρτας υγείας

14:00 – 14:30 δοκιμαστικές βολές

14:30 – 15:30 Α΄ Γύρος

15:30 – 16:00 διάλειμμα 

16:00 – 17:00 Β΄ Γύρος

17:30 – 18:00 Μικτό Ομαδικό ΟΛ/Ε-Ν (1 δοκιμαστική)

18:00 – 18:30 Ομαδικό ΟΛ/Ε (1 δοκιμαστική

18:30 – 19:00 Ομαδικό ΟΛ/ΝΑ (1 δοκιμαστική)

 

Σάββατο 3 Οκτωβρίου

1η Βάρδια – σειρά A/B – γύροι κατάταξης Α΄ Κατηγορία Α/Γ Ολυμπιακού Τόξου

08:00 – 08:30 Προσέλευση αθλητών / έλεγχος κάρτας υγείας

08:30 – 09:00 δοκιμαστικές βολές 09:00 – 10:30

09:00 – 10:30 Α΄ Γύρος

10:30 – 10:45 διάλειμμα 

10:45 – 12:15 Β΄ Γύρος

12:30 – 13:15 1/16 ΟΛ/Α, 1/8 ΟΛ/Γ (Α)

Τελικοί Ομαδικών  (Alternate Shooting)

13:30 – 14:00 Τελικοί Ομαδικού ΟΛ/Γ Εθνικών Ομάδων Ελλάδος – Κύπρου  (1 δοκιμαστική)

14:00 – 14:30 Τελικοί Ομαδικού ΟΛ/Α Εθνικών Ομάδων Ελλάδος – Κύπρου  (1 δοκιμαστική)

2η Βάρδια  – σειρά  A/B – γύροι κατάταξης Α΄ Κατηγορία Α/Γ Σύνθετου Τόξου

15:00 – 15:30 Προσέλευση αθλητών / έλεγχος κάρτας υγείας

15:30 – 16:00 δοκιμαστικές βολές

16:00 – 17:30 Α΄ Γύρος 

17:30 – 17:45 διάλειμμα 

17:45 – 19:15 Β΄ Γύρος

19:30 – 20:00 1/16 ΣΥΝ/Α &1/4 ΣΥΝ/Γ

 

Κυριακή 4 Οκτωβρίου 

08:30 – 09:00 Προσέλευση αθλητών

09:00 – 09:30 δοκιμαστικές βολές 1/8 ΟΛ/Α (8 στόχοι) (Α/Β)

09:30 – 10:15 Γύρος 1/8 ΟΛ/Α & δοκιμαστικές 1/4 ΟΛ/Γ &ΟΛ/ΝΑ (Α/Β)

10:30 – 11:15 Γύρος 1/4 ΟΛ/Α , ΟΛ/Γ & ΟΛ/ΝΑ & δοκιμαστικές 1/2 ΟΛ/Ν (Α/Β)

11:15 – 11:45 Γύρος 1/2 ΟΛ/Α, ΟΛ/Γ, ΟΛ/ΝΑ & ΟΛ/Ν (Α)

11:45 – 12:15 Μικροί Τελικοί ΟΛ/Α, ΟΛ/Γ, Μικροί & Μεγάλοι Τελικοί ΟΛ/ΝΑ & ΟΛ/Ν

12:30 – 12:50 δοκιμαστικές Μεικτού Ομαδικού ΟΛ/ Α-Γ

12:50 – 13:10 Γύρος 1/2 Μεικτού Ομαδικού ΟΛ/ Α-Γ

13:10 – 13:30 Μικροί & Μεγάλοι Τελικοί Μεικτού Ομαδικού ΟΛ/ Α-Γ

Απονομές Μεικτών Ομαδικών

13:45 – 14:15 Προσέλευση αθλητών

14:15 – 14:45 δοκιμαστικές βολές 1/8 ΣΥΝ/Α (Α)

14:45 – 15:15 Γύρος  1/8 ΣΥΝ/Α (Α)