9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών

Εύκολο απόγευμα πέρασε το Σάββατο η πρωτοπόρος ομάδα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, η οποία στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών νίκησε εκτός έδρας τον Μαυρομάτη Αγίου Παύλου με 44-15 κι εξακολουθεί αήττητη να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση το Ευρωπαϊκό προηγήθηκε στο ημίχρονο με 17-7 και η εξέλιξη στη συνέχεια  ήταν τέτοια που ο προπονητής της ομάδας, Αντρέας Αντρέου είχε την … πολυτέλεια να δώσει αγωνιστικό  χρόνο  σε πολλά νερά παιδιά, αλλά και να κρατήσει στον πάγκο παίκτες όπως οι Ξ. Κυπριανού, Κ. Χριστοδούλου, Μ. Τριμιθιώτης και Γ. Πειραίας, που δεν πήραν καθόλου χρόνο συμμετοχής.

Α. Δρουσιώτης 3, Π. Κακουρή 3 και Γ. Χατζηκαλλή 3 οι παίκτες που προσπάθησαν περισσότερο για τους γηπεδούχους, ενώ από το Ευρωπαϊκό τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση έδωσε η εμπειρία των βετεράνων, Μ. Πελαγία 7, Α. Μαρκίδη 6 και Θ. Τσίβικου 5, ενώ 4 φορές σκόραρε και ο νεαρός Χρίστος Αργυρού.

Προοδευτικός – ΑΣΣ ΣΠΕΣ / Ένωση 25-31

Αλώβητη και από την Πάφο πέρασε η ομάδα της ΑΣΣ ΣΠΕΣ η οποία μετά από ένα συγκλονιστικό παιγνίδι νίκησε τον Προοδευτικό με 25-31. Ο Προοδευτικός έδωσε πολλές δυνάμεις σε αυτό το παιγνίδι και μέχρι και 5΄πριν το τέλος του α’ ημιχρόνου (12-12) κόντραρε στα ίσα την ΣΠΕ, η οποία όμως με ένα ξέσπασμα κατάφερε στο ημίχρονο να προηγηθεί με 14-18. Στην επανάληψη  ο Προοδευτικός προσπάθησε για το καλύτερο και βελτιωμένος σε άμυνα κι επίθεση κατάφερε και πάλι να φέρει το παιγνίδι στα ίσα (21-21) όμως η ΣΠΕ, με καλύτερες επιθετικές επιλογές κατάφερε να ανατρέψει το ισοζύγιο και να φτάσει στη νίκη με 25-31.

Καλύτεροι από τους γηπεδούχους οι Π. Σωκράτους 7, Χ. Σοφοκλεόυς 5 και Λ. Χριστοφή 4, ενώ από την ΣΠΕ καλύτεροι οι Μ. Τσεριώτης 9, Α. Ιωάννου 7 και Λ. Χρυσάνθου 5.

Α.Ο. Αραδίππου – Παρνασσός 18-34

Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες ο Παρνασσός ξεπέρασε και το εκτός έδρας εμπόδιο του Α.Ο. Αραδίππου νικώντας με 18-34. Ο Παρνασός, που  ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα, είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 15-5.

Σκόραραν για την Αραδίππου οι Γαλόσιας 3, Στ. Αβραάμ 1, Χούτρης 1, Κ. Χαραλάμπους 5, Μιχαήλ 6, Τζιόρτας 1 και Μαρνερίδης 1 και για τον Παρνασσό οι Χρ. Χατζηεφραίμ 4, Πέτρου 4, Ειρινάκης 4, Ιωαννίδης 6, Γ. Χρυσάνθου 2, Ιωάννου 3, Μακρής 5, Μιχαήλ 2, Βορκάς 1, Μάρκου 1, Κωνσταντίωου 2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                                                                                                                                                                                    (9 αγώνες)

1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝ. ΚΥΠΡΟΥ 310-147                18
    2. ΑΣΣ ΣΠΕΣ /ΕΝΩΣΗ 285-203                14
    3. ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ 221-213                10
    4. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ 261-284                8
    5. Α.Ο. ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 151 -251               2
    6. ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΑΓ. ΠΑΥΛΟΥ 203-303                2