ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΑΓΚΥΠΡΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΙΒΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2014-2015

Λευκωσία, 28 Απριλίου 2015

 

Το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισµού διοργανώνει τους 62ους Παγκύπριους Αγώνες

Στίβου Γυµνασίων στις 28 Απριλίου 2015, στο Εθνικό Στάδιο Στίβου ΓΣΠ, Λευκωσία. Οι

αγώνες τελούνται υπό την αιγίδα του Υπουργού Παιδείας και Πολιτισµού και είναι

αφιερωµένοι στη µνήµη Αντώνη Παπαδόπουλου.

Οι αγώνες διεξάγονται σύµφωνα µε τις διατάξεις και κανονισµούς του Προγραµµατισµού

Αθλητικών Εκδηλώσεων Σχολείων Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και

Επαγγελµατικής Εκπαίδευσης σχολικής χρονιάς 2014-2015 και τους κανονισµούς της

∆ιεθνούς Οµοσπονδίας Στίβου.

Παρακαλούµε όπως ενηµερώσετε σχετικά τους µαθητές/τριες του σχολείου σας καθώς

και τους καθηγητές/τριες Φυσικής Αγωγής οι οποίοι εµπλέκονται ή στους οποίους

έχουν ανατεθεί καθήκοντα. Για τη µεταφορά των µαθητών/τριών από τις επαρχίες

στη Λευκωσία, οι συνοδοί καθηγητές Φυσικής Αγωγής θα πρέπει να

επικοινωνήσουν µε τις Επαρχιακές Οργανωτικές Επιτροπές Σχολικών Αγώνων.

Επισυνάπτονται το ωρολόγιο πρόγραµµα, oi αρχές των αγώνων και οι γενικές διατάξεις

και κανονισµοί.

 

∆ρ Κυπριανός ∆. Λούης ∆ρ Ηλίας Μαρκάτζιης

Αν. ∆ιευθυντής Μέσης Εκπαίδευσης ∆ιευθυντής Μέσης Τεχνικής και

Επαγγελµατικής Εκπαίδευσης

 

62ΟΙ ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ

Εθνικό Στάδιο Στίβου ΓΣΠ, 28 Απριλίου 2015

ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ ΑΝΤΩΝΗ ΠΑΠΑ∆ΟΥΠΟΥΛΟΥ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΩΡΑ ΔΡΟΜΟΙ ΑΛΜΑΤΑ ΡΙΨΕΙΣ

09.30

300 μ. εμπόδια

ΘΗΛΕΩΝ

ΥΨΟΣ ΑΡΡΕΝΩΝ ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΑΡΡΕΝΩΝ

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΑΡΡΕΝΩΝ ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΘΗΛΕΩΝ

ΜΗΚΟΣ ΘΗΛΕΩΝ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΘΗΛΕΩΝ

09.45 300 μ. εμπόδια

ΑΡΡΕΝΩΝ

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΡΡΕΝΩΝ

(Σκάμμα Β) ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΡΡΕΝΩΝ

10.00 300 μ. ΘΗΛΕΩΝ

10.15 300 μ. ΑΡΡΕΝΩΝ

10.30 150 μ. ΘΗΛΕΩΝ

10.45 150 μ. ΑΡΡΕΝΩΝ

11.05 80 μ. εμπόδια

ΘΗΛΕΩΝ

ΥΨΟΣ ΘΗΛΕΩΝ

11.20 100 μ. εμπόδια

ΑΡΡΕΝΩΝ

ΜΗΚΟΣ ΑΡΡΕΝΩΝ ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΘΗΛΕΩΝ

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΘΗΛΕΩΝ

(Σκάμμα Β) ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΡΡΕΝΩΝ

11.30 80μ ΘΗΛΕΩΝ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΘΗΛΕΩΝ

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΡΡΕΝΩΝ

11.40 80 μ. ΑΡΡΕΝΩΝ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΘΗΛΕΩΝ

11.55 1000 μ. ΘΗΛΕΩΝ

12.05 1000 μ. ΑΡΡΕΝΩΝ

12.15 600 μ. ΘΗΛΕΩΝ

12.30 600 μ. ΑΡΡΕΝΩΝ

12.45 4Χ100 ΘΗΛΕΩΝ

12.55 4Χ100 ΑΡΡΕΝΩΝ

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΕΤΗΣ ΕΝΑΡΞΗΣ

28 Απριλίου 2015

09.15π.μ. Παρέλαση αθλητών/τριών

Έπαρση σημαιών / Ορκωμοσία

Κήρυξη έναρξης των αγώνων από ΕΜΕ Φυσικής Αγωγής

 

Αποχώρηση τμημάτων

ΑΡΧΕΣ ΑΓΩΝΩΝ

ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Λούης Κυπριανός, Αν. Διευθυντής Μέσης Εκπαίδευσης

Μαρκάτζιης Ηλίας, Διευθυντής Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης

Αντώνης Δράκος, Πρόεδρος ΚΟΕΑΣ

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Χατζηιωσήφ Κάλλη, ΕΜΕ Φυσικής Αγωγής

Χατζηστεφάνου Ελευθερία, ΕΜΕ Φυσικής Αγωγής

Σύμβουλοι Φυσικής Αγωγής (Πατσιάς Πέτρος ΒΔ, Ποϊριάζη-Μαυρίδου Άννα, Χρήστου

Χαράλαμπος)

Επαρχιακή Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αγώνων Λευκωσίας (Παυλίδου Άντρη ΒΔ,

Μαυρίδης Μιχάλης, Παναγίδης Κώστας, Σχίζα Έλενα, Μενελάου Χριστιάνα)

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΝΣΤΑΣΕΩΝ

Χατζηιωσήφ Κάλλη, ΕΜΕ Φυσικής Αγωγής

Ποϊριάζη-Μαυρίδου Φανή-Άννα, Σύμβουλος

Γεωργαλλίδης Αντώνης, Διευθυντής ΚΟΕΑΣ

 

ΑΓΩΝΟΔΙΚΟΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

ΑΛΥΤΑΡΧΗΣ: Παυλίδου Άντρη ΒΔ

ΓΥΜΝΑΣΙΑΡΧΟΣ: Καλογήρου Ανδρέας ΒΔ, Χατζηνικολάου Κώστας

ΕΦΟΡΟΙ ΔΡΟΜΩΝ : Σπύρος Σπύρου ΒΔ, Ευριπίδου Πέτρος (ΛΕΜ)

ΕΦΟΡΟΣ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΩΝ: Κολοκούδιας Ελευθέριος (ΑΜΜ)

ΕΦΟΡΟΣ ΚΡΙΤΩΝ ΣΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΩΝ: Μενελάου Χριστιάνα

ΕΦΟΡΟΣ ΚΡΙΤΩΝ ΑΦΙΞΗΣ: Πατσαλίδης Μάριος,

ΕΦΟΡΟΣ ΜΗΚΟΥΣ: Αγαπίου Ηλίας ΒΔ

ΕΦΟΡΟΣ ΥΨΟΥΣ: Καλλένου Άννα

ΕΦΟΡΟΣ ΤΡΙΠΛΟΥΝ: Χατζηανδρέου Μάριος

ΕΦΟΡΟΣ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ: Κάπελλος Ανδρέας (ΛΑΡ)

ΕΦΟΡΟΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΣ: Αρέστης Πέτρος (ΛΑΡ)

ΕΦΟΡΟΣ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΥ: Σπανούδη Αναστασία

ΕΦΟΡΟΣ ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΣ: Παύλου Σκεύη

ΕΦΟΡΟΣ ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑΣ: Σταύρου Γιώργος (ΛΕΜ)

ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΛΗΣΕΩΣ: Μαυρίδης Μιχάλης, Παναγίδης Κώστας και μαθητές/τριες

Γυμνασίου Σταυρού

ΕΦΟΡΟΙ ΤΑΞΕΩΣ / ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ : Χριστοδούλου Ελισαίος,

Παναγίδης Κώστας

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ: Βασιλείου Αιμιλία, Τσομπανή Δέσπω, Σχίζα Έλενα, Σκουρίδης

Βασίλης, και μαθητές/τριες Γυμνασίου Σταυρού

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ: Φιλίππου Νίκος και ομάδα μαθητών/τριών Λυκείου Ιδαλίου

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΠΟΝΟΜΩΝ: Βάγια Μαρία και μαθήτριες του Γυμνασίου Γερίου

ΕΚΦΩΝΗΤΡΙΑ: Ππούρου Θεότη ΒΔ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΥΠΟΔΟΧΗΣ: Ορφανού Κάτια

ΑΦΕΤΕΣ / ΑΝΑΚΛΗΣΗ: Ιορδάνου Νεόφυτος,

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΕΣ: Χρονία Ελένη, Λίγγης Ευστάθιος (ΛΕΜ), Τσιερκέζου Μηλίτσα

(ΑΜΜ), Σπύρου Μιχάλης, Χριστοδουλίδου Δέσπω, Κυπριανού Αντωνία, Παπαδάμου

Αδάμος, Ιωάννου Γιαννάκης (ΛΕΜ)

ΚΡΙΤΕΣ ΑΦΙΞΗΣ: Πηλιά Μαρία, Γεωργίου Κωνσταντίνος, Κωνσταντίνου

Σωτηρούλα (ΑΜΜ), Ευριπίδου Νίκος (ΛΕΜ), Δημητρίου Χριστάκης, Γιωργαλλής

Γιάννος (ΛΕΜ), Φιλιππίδης Γιάννης, Ορφανού Κάτια

ΚΡΙΤΕΣ ΣΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΩΝ: Κουτσούλης Μιχάλης, Καραγιαννάς Αντώνης

(ΠΑΦ), Ευθυμίου Χάρις

ΚΡΙΤΕΣ ΜΗΚΟΥΣ: Γιάγκος Γιάγκου, Αποστολίδου Μάρω

ΚΡΙΤΕΣ ΥΨΟΥΣ: Αγαπίου Αγάπιος, Σαρηγιάννη Γεωργία

ΚΡΙΤΕΣ ΤΡΙΠΛΟΥΝ: Αχνιώτης Γιώργος (ΤΡΟ), Παπαγεωργίου Γιώργος (ΛΑΡ)

ΚΡΙΤΕΣ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ: Γιωργάλλας Βασίλης (ΑΜΜ), Κόνιαλης Νίκος

ΚΡΙΤΕΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΣ: Καττίδης Γιώργος, Ψηλογένης Μάριος

ΚΡΙΤΕΣ ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑΣ: Στυλιανού Παναγιώτης, Κουτούμπας Κυριάκος

ΚΡΙΤΕΣ ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΣ:, Ψηλογένης Μιχάλης, Κουμίδου Ειρήνη

ΚΡΙΤΕΣ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΥ: Χριστοφή Χριστάκης (ΛΕΜ Λινόπετρα), Κωνσταντίνου

Κώστας (ΑΜΜ)

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΥΛΙΚΟΥ: Πέτρου Σταύρος (ΓΣΠ)

ΦΩΤΟ – ΦΙΝΙΣ: Τήλλυρος Παύλος

ΑΝΕΜΟΜΕΤΡΟ: Βάγιας Κυριάκος

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΟΜΑΔΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ:

Καραπάνος Νίκος, Χριστοφή Χριστάκης (ΛΕΥΚ)

ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Υπουργείο Υγείας

 

 

ΓΕΝΙΚΕΣ Ο∆ΗΓΙΕΣ – ∆ΙΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

  1. Οι αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τις διατάξεις και κανονισμούς του

Προγραμματισμού Αθλητικών Εκδηλώσεων Σχολείων Μέσης Γενικής και Μέσης

Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης σχολικής χρονιάς 2014-2015 και τους

κανονισμούς της Διεθνούς Ομοσπονδίας Στίβου.

  1. Η Βεβαίωση Δυνατότητας Συμμετοχής (σχολική αθλητική ταυτότητα) πλήρως

συμπληρωμένη, υπογραμμένη από το γιατρό και το Διευθυντή του σχολείου,

προσκομίζεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ από κάθε μαθητή/τρια πριν την έναρξη του

αγωνίσματος στην αίθουσα κλήσεως

  1. Ενστάσεις υποβάλλονται γραπτώς στον Έφορο του αγωνίσματος εντός 30 λεπτών

μετά την επίσημη ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

  1. Αγώνισμα στο οποίο δεν υπάρχουν τουλάχιστον τρεις συμμετοχές δεν

διεξάγεται.

  1. Οι Έφοροι των αγωνισμάτων καλούνται σε υποχρεωτική σύσκεψη με την

Οργανωτική Επιτροπή στις 8.30π.μ. στο χώρο του τερματισμού.

  1. Οι Έφοροι και οι Κριτές αναλαμβάνουν καθήκοντα αφού περάσουν από το χώρο

της γραμματείας για υπογραφή, παραμένουν στον αγωνιστικό χώρο κατά τη

διάρκεια των αγώνων και βοηθούν όπου τους ζητηθεί.

  1. Οι Έφοροι κάθε αγωνίσματος παραλαμβάνουν τους αθλητές από την αίθουσα

κλήσεως και τους οδηγούν στο χώρο διεξαγωγής. Μετά την ολοκλήρωση του

αγωνίσματος οδηγούν τους τρεις πρώτους νικητές στο χώρο απονομών

  1. Οι αθλητές των δρόμων παρουσιάζονται στην αίθουσα κλήσεως 30 λεπτά πριν το

αγώνισμα τους. Οι αθλητές των αλμάτων και των ρίψεων παρουσιάζονται στην

αίθουσα κλήσεως 45 λεπτά πριν το αγώνισμα τους και οι αθλητές του Επί Κοντώ

μία ώρα πριν την έναρξη του αγωνίσματος.

  1. Τα σχολεία που συμμετέχουν στις σκυταλοδρομίες πρέπει απαραιτήτως να

δηλώσουν στους διοργανωτές τα ονόματα των μαθητών/τριών που αποτελούν την

ομάδα. Σε περίπτωση διαφοροποίησης να ενημερώσουν έγκαιρα τον Έφορο.

  1. Στην Τελετή Έναρξης των αγώνων θα γίνει παρέλαση με 20 μαθητές/τριες ανά

επαρχία. Οι Συντονιστές κάθε Επαρχίας είναι υπεύθυνοι ώστε οι μαθητές/τριες να

βρίσκονται έγκαιρα στο χώρο συγκέντρωσης.

  1. Την ευθύνη τήρησης της τάξης μεταξύ των θεατών έχουν οι συνοδοί καθηγητές

των σχολείων που συμμετέχουν.