ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΙΚΤΡΙΕΣ

Δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη που την αφήνει αήττητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών πέτυχε στην 4η αγωνιστική των πλέι οφ η ομάδα του ΑΣ Λατσιών. Νίκησε εκτός έδρας τον Α.Ο. Αραδίππου με 24-18, διατήρησε το +2 από την Αθηένου (με  ρεπό σε αυτή την αγωνιστική) και πλέον στρέφει την προσοχή της στην επόμενη, τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και στο σημαντικό ντέρμπι με την Αθηένου  το αποτέλεσμα του οποίου πιθανό να κρίνει και τη φετινή πρωταθλήτρια. Και λέμε πιθανόν, αφού τα Λατσιά για να κατακτήσουν τον τίτλο θα πρέπει να μην χάσουν από την Αθηένου. Σε αντίθετη περίπτωση – που η Αθηένου καταφέρει να νικήσει δηλαδή – οι δύο ομάδες θα ισοβαθμίσουν στην κορυφή του πίνακα οπόταν η πρωταθλήτρια θα αναδειχτεί μέσα από αγώνα μπαράζ, που θα γίνει σε ουδέτερο γήπεδο.

Με αυτά τα δεδομένα, ο κάθε ένας μπορεί να αντιληφθεί πόσο σημαντικό ήταν το προτελευταίο παιγνίδι πρωταθλήματος για τα Λατσιά με αντίπαλο την πάντα υπολογίσημη ομάδα της Αραδίππου. Όμως, μέσα από ένα παιγνίδι που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, τα Λατσιά κατάφεραν δια … πυρός και σιδήρου να πάρουν τη νίκη και να πραμείνουν στην κορυφή.

Η Αραδίππου, έδωσε πολλές δυνάμεις σε αυτή την αναμέτρηση και με αιχμή του δόρατος επιθετικά την Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου υποχρέωσε τα Λατσιά να νοιώθουν συνεχώς την … ανάσα της (ημίχρονο 9-11). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχες συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις απέναντι στην όχι και τότο αποτελεσματική άμυνα των Λατσιών. Μέχρι και 10΄πριν το τέλος η διαφορά στο σκορ ήταν σε οριακό σημείο, μέχρι που ο Απόστολος Μιχαήλ έκανε την κίνηση … ματ. Από την μια περιόρισε με προσωπικό μαρκάρισμα την επικίνδυνη Κωνσταντινίδου και από την άλλη, έριξε στο παιγνίδι την Άννα Μπουρτάκ, η οποία με τα καθοριστικά της τέρματα βοήθησε ώστε τα Λατσιά να κάνουν για πρώτη φορά μια σημαντική διαφορά, για να πάρουν στο τέλος τη νίκη με 18-24.

Τα τέρματα της Αραδίππου πέτυχαν οι Α. Κωνσταντινίδου 10, Στ. Ευθυμίου 3, Κ. Χατζηματθαίου 2, Μ. Ευθυμίου 2 και Α. Αντωνίου 1. Από τα Λατσιά, ξεχώρισαν με την απόδοση τους οι Ν. Σίσκοβα 6, Α, Μπουρτάκ 4, Μ. Σολέα 3, Ε. Βραχίμη 3 και Μ. Χαραλάμπους 3.

Προοδευτικός – Πανελλήνιος 24-21

Δυσκολεύτηκε στην έδρα του ο Προοδευτικός, αλλά τελικά πήρε τη νίκη που ήθελε απέναντι στον Πανελλήνιο. Βέβαια, αν αναλύσει κάποιος  με λεπτομέρεια το παιγνίδι  θα δει ότι ο Προοδευτικός είχε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ (ημίχρονο 13-10) όμως σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν κατάφερε να επιβληθεί εντελώς του Πανελλήνιου, οι παίκτριες του οποίου πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για το καλύτερο στο τελευταίο φετινό τους παιγνίδι πρωταθλήματος.  Στο τέλος,  με το τελικό 24-21 θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι και οι δύο ομάδες κατάφεραν να πετύχουν σε αυτή την αναμέτρηση τον στόχο τους αφού, από τη μια ο Προοδευτικός πήρε τους πολύτιμους βαθμούς που τόσο πολύ ήθελε για να περάσει στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ ι ο Πανελλήνιος, τέλειωσε τις υποχρεώσεις του αφήνωντας πολύ καλές εντυπώσεις.

Τα τέρματα του Προοδευτικού πέτυχαν οι Άντρια Φιλίππου 11, Χριστίνα Νικολάου 8, Μαρίνα Μόρφου 2, Σαλώμη Παπαμιχαήλ 1, Χρ. Κωνσταντίνου 1 και Κ. Κουρούσιη 1. Για τον Πανελλήνιο σκόραραν οι Μαρτίνα Μακάτοβα 6, Ρένα Αντωνίου 6, Αιμ. Καφέτζη 3,  Περσεφόνη Μιχαήλ 3, Στέφανη Νασάρ 2 και Μαρίνα Βεντούρη 1.