Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

38η στον κόσμο η Σώτια, 47ος ο Χατζηκωνσταντίνου

RIO 2016

Οι δύο Κύπριοι κολυμβητές ήταν οι πρώτοι της Ολυμπιακής μας ομάδας που ρίχτηκαν στη μάχη των Αγώνων του Ρίο

Ηρόδοτος Μιλτιάδους Απεσταλμένος ΕΑΚ
    Ηρόδοτος Μιλτιάδους
    Απεσταλμένος ΕΑΚ

Αξιόλογη προσπάθεια, χωρίς όμως να πιάσουν τους στόχους που είχαν θέσει, αλλά αποκομίζοντας σημαντικές εμπειρίες για το μέλλον, είχαν οι δύο Κύπριοι κολυμβητές που αγωνίστηκαν το Σάββατο 6 Αυγούστου, στην πρώτη μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο. Η Σώτια Νεοφύτου πήρε την 38η θέση στον κόσμο στα 100μ. πεταλούδα και ο Ιάκωβος Χατζηκωνσταντίνου τη 47η θέση στα 400μ. ελεύθερο.

Πρώτη στην πισίνα έπεσε η 18χρονη (23/04/1998) Σώτια Νεοφύτου, η οποία πήρε την 6η θέση στη σειρά της στα 100μ. πεταλούδα, κάνοντας χρόνο 1:02.91. Με την επίδοση της αυτή, πήρε την 38η θέση στον κόσμο σε σύνολο 45 αθλητών που συμμετείχαν, μια θέση ιδιαίτερα τιμητική. «Πήγε γρήγορα η κούρσα και δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένη με το χρόνο μου. Έβαλα όμως τα δυνατά μου και αυτό με ικανοποιεί», μας δήλωσε η Νεοφύτου στη μικτή ζώνη, λίγο μετά τον αγώνα της.

Sotia Neofytou (1 of 3)Η κολυμβήτρια του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, χωρίς άγχος πλέον για τον αγώνα της, θα παραμείνει στο Ρίο μέχρι τις 14 του μήνα και θα παρακολουθήσει τη δράση στην πισίνα, πριν αναχωρήσει για την Ιντιανάπολις των ΗΠΑ όπου θα σπουδάσει και θα αγωνίζεται στο κολεγιακό αθλητισμό.

Στο ίδιο αγώνισμα με την Σώτια, αλλά στην προηγούμενη σειρά, αγωνίστηκε και η Γιούσρα Μαρντίνι της Ομάδας Προσφύγων, η οποία με χρόνο 1:09.21 πήρε την 41η θέση στη συνολική κατάταξη.

Iacovos Hadjiconstantinou (1 of 4)Λίγο μετά την Νεοφύτου, ήρθε η σειρά του Ιάκωβου Χατζηκωνσταντίνου στα 400μ. ελεύθερο. Ο φοιτητής στο πανεπιστήμιο της Αλαμπάμα και κολυμβητής του Ναυτικού Ομίλου Κωνσταντίας έκανε χρόνο 4:03.53, παίρνοντας έτσι τη 47η θέση στον κόσμο, σε σύνολο 50 συμμετοχών στο αγώνισμα. «Έκανα ότι μπορούσα στον αγώνα. Ξεκίνησα λίγο αργά, όμως στη συνέχεια ανέβηκα και μείωσα τη διαφορά. Για πρωινή κούρσα ήταν εντάξει ο χρόνος, αν έτρεχα απόγευμα ίσως να ήμουν μερικά δευτερόλεπτα πιο γρήγορος», μας είπε στη μικτή ζώνη ο Ιάκωβος. Ο 22χρονος (17/11/1994) Χατζηκωνσταντίνου θα αναχωρήσει από το Ρίο στις 14 του μήνα και στο τέλος του Αυγούστου θα επιστρέψει στις ΗΠΑ για τον τελευταίο χρόνο των σπουδών του.

* Το πρώτο μετάλλιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο 2016 κατέληξε στις Ηνωμένες Πολιτείες. Στο αγώνισμα των 10μ. αεροβόλο τουφέκι, η Βιρτζίνια Θράσερ πήρε το χρυσό, με την Κίνα να παίρνει τα άλλα δύο μετάλλια. Το αργυρό πήγε στην Λι Ντου και το χάλκινο στην Σίλινγκ Γι.