22 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

2ης αγωνιστικής των πλεϊ οφ του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών

Μια νίκη μακριά από  την μαθηματική στέψη της σαν πρωταθλήτρια  βρίσκεται από το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, μετά που στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλεϊ οφ του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών νίκησε εκτός έδρας τον Παρνασσό Στροβόλου με 31-19. Με τη νίκη αυτή το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο παρέμεινε αήττητο και διατήρησε το +6 από την 2η στην βαθμολογία ομάδα της ΑΣΣ ΣΠΕΣ (νίκησε την Παρασκευή τον Προοδευτικό με 29-26) έτσι, στις 4 αγωνιστικές που απέμειναν για τη λήξη της διοργάνωσης αυτό που χρειάζεται η ομάδα του Πανεπιστημίου είναι άλλοι 2 βαθμοί για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια.

Η νίκη του Ευρωπαϊκού δεν ήταν τόσο εύκολη, αν προσπαθήσει κάποιος να συμπεράνει από τη διαφορά στο τελικό σκορ.  Ο Παρνασσός, με κίνητρο τη νίκη για να αυξήσει τις πιθανότητες του για κατάκτηση της 2ης θέσης αλλά και με … φόρα μετά την ιστορική του επιτυχία της περασμένης βδομάδας σε βάρος της ΑΣΣ ΣΠΕΣ, ξεκίνησε δυνατά το παιγνίδι και για ένα 20λεπτο κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ (6-8) και να δώσει στον αγώνα χαρακτήρα ντέρμπι. Στο τελευταίο διάστημα του ημιχρόνου ωστόσο το Ευρωπαϊκό, με γκολ στην κόντρα αλλά και με καλές επιλογές στα σουτ από τα 9 μέτρα κατάφερε να δημιουργήσει μια καλή διαφορά και να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 9-15.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο. Ένα εξαιρετικό ξέσπασμα στα πρώτα 5΄ έδωσαν στο Ευρωπαϊκό ένα σοβαρότατο προβάδισμα 11 τερμάτων (9-20) και από εκεί και πέρα τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Το παιγνίδι άλλαξε «ύφος» και οι παίκτες των δύο ομάδων προσπάθησαν να «διασκεδάσουν» στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τον δείκτη του σκορ να σταματά στο τελικό 19-31.

Για τον Παρνασσό σκόραραν οι Ι. Ιωάννου 3, Γ. Χρυσάνθου 3, Χρ. Μαυρομάτης 1, Κ. Βορκάς 4, Α. Κωνσταντίνου 1, Κ. Μιχαήλ 2, Στ. Γεωργίου 1 και Κ. Μακρής 4. Τα τέρματα του Ευρωπαϊκού πέτυχαν οι Θ. Τσίβικος 3, Μ. Πελαγία 2, Κ. Σοφοκλέους 3, Γ. Νικηφόρου 6, Χρ. Αργυρού 2, Κ. Κεραμιδάς 2, Ε. Πολύδωρος 3, Ξ. Κυπριανού 2, Ε. Κώστα 1, Δ. Νικηφόρου 2, Κ. Αντωνιάδης 4, ενώ 1 γκολ πέτυχε και ο τερματοφύλακας Κώστας Χριστοδούλου με σουτ από την εστία του στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝ. ΚΥΠΡΟΥ 12           422-212                24
    2. ΑΣΣ ΣΠΕΣ /ΕΝΩΣΗ 12           376-278                18
    3. ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ 12           297-279                14
    4. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ 12           333-394                8

Θέσεις 5-6

Μια μόλις νίκη μακριά από την κατάκτηση της 5ης θέσης στην τελική κατάταξη  έχει φτάσει ο Μαυρομάτης Αγίου Παύλου. Στον δεύτερο αγώνα των πλέι άουτ νίκησε (για 2η συνεχόμενη φορά) τον Α.Ο. Αραδίππου με 33-23, έκανε το 3-1 στις νίκες και χρειάζεται άλλη μια επιτυχία για να τερματίσει στην 5η θέση της τελικής κατάταξης.

Ο Μαυρομάτης, καλύτερος, είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 16-11. Στην επανάληψη, εκμεταλλεύτηκε τις περισσότερες επιλογές του και με πιο πολλές δυνάμεις  κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη του ανεβάζοντας την τελική διαφορά στο +10 (33-23).

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Π. Προκοπίου 7, Δ. Γιασίτης 3, Π. Κακουρή 4, Μ. Νικολάου 3, Γ. Καπετάνιος 3, Μ. Κακουρή 3, Α. Δρουσιώτης 2, Γ. Χατζηκαλλή 2 και Χρ. Παπαδούρης 4. Για την Αραδίππου, πρώτος σκόρερ της ομάδας αλλά και του αγώνα ο Κωνσταντίνος Χαραλάμπους με 12. Σκόραραν επίσης οι Π. Μιχαήλ 2, Στ. Μαρνερίδης 3, Ρ. Τζιώρτας 3, Στ. Αβραάμ 1 και Ν. Νικολάου 2.