25 C

2η αγωνιστική του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Πετόσφαιρας : Μεγάλη ανατροπή και μεγάλη νίκη για τις ΗΠΑ επί της Σερβίας

Mε τον αγώνα Ηνωμένων Πολιτειών – Σερβίας για τον Γ ‘Oμιλο να συναρπάζει συνεχίστηκε την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2018 το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών μεταξύ 09-30 Σεπτεμβρίου 2018 που πραγματοποιείται σε Ιταλία και Βουλγαρία.

Οι Αμερικανοί στο ματς με την Σερβία βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να πάρουν τη σημαντική νίκη.

Ο αγώνας όπως αναφέραμε ήταν ντέρμπι, παρότι η αλήθεια είναι πως όποια ομάδα κέρδιζε σετ, το έκανε με χαρακτηριστική άνεση. Οι Σέρβοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν και μάλιστα με περίπατο, για να επιστρέψουν το ίδιο εύκολα οι τυπικά γηπεδούχοι και να κάνουν το 1-1.

Ίδια εικόνα και στα υπόλοιπα δύο σετ, με τη νίκη να κρίνεται στο πέμπτο, Εκεί οι ΗΠΑ έδειξαν την εμπειρία τους φτάνοντας στη σημαντική νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τους Αμερικάνους ήταν οι Άντερσον και Ράσελ που κέρδισαν από 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Σάντερ με 16 και Χολτ με 10. Για τους Σέρβους ο Κοβάσεβιτς είχε 19, ο Ατανασίεβιτς 14 και ο Ίβοβιτς 12.

Τα σετ: 15-25, 25-14, 21-25, 25-20, 15-10

ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 19, Ράσελ 19, Σάντερ 16, Χολτ 10, Άβεριλ 4, Κρίστενσον 3, Σότζι Ε. –λ / Σότζι Κ.

Σερβία (Γκρίμπιτς): Κοβάσεβτς 19, Ατανασίεβιτς 14, Ίβοβιτς 12, Λίσινατς 9, Ποντράσιανιν 6, Γιόβοβιτς 1, Ρόσιτς –λ / Κρισμάνοβιτς 1, Λιούμπουριτς 1, Κάτιτς, Κόστιτς.

Στους άλλους αγώνες του Ομίλου, το Καμερούν κέρδισε την Τυνησία με 3-0 (25-20, 28-26, 25-21)και η Ρωσία την Αυστραλία με 3-0 (25-21,,25-20, 25-16). Οι αγώνες έγιναν στη Σάλα «Palaflorio» στο Μπάρι. Η βαθμολογία του Γ’Ομίλου είναι η ακόλουθη: 1. Ρωσία 3, 2. Καμερούν 3, 3.Ηνωμένες Πολιτείες 2, 4. Σερβία 1, 5. Τυνησία 0, 6. Αυστραλία 0.

Στον ‘Α Όμιλο μετά τον αγώνα της πρεμιέρας στις 09 Σεπτεμβρίου Ιταλία – Ιαπωνία 3-0 που έγινε σε γήπεδο σαντισφαίρισης στην Ρώμη παρουσία 11 και πλέον χιλιάδων θεατών ο Όμιλος συνεχίστηκε την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου με τη Σλοβενία να κερδίζει στο «Μandela Forum» στη Φλωρεντία με 3-1 τη Δομινικανή Δημοκρατία (25-22, 25-13,25-13,25-17). Επίσης, στη Σάλα της Φλωρεντίας το Βέλγιο πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Αργεντινής με 3-1 (25-19,25-19,22-25,25-19). Η βαθμολογία με την ολοκλήρωση της πρώτης αγωνιστικής των Ομίλων διαμορφώθηκε ως εξής: 1. Ιταλία 3,2. Σλοβενία 3, 3. Βέλγιο 3, 4. Αργεντινή 0,5. Δομινικανή Δημοκρατία 0, 6. Ιαπωνία 0.

Στη Βουλγαρία και στη Σάλα «Bulstrad Arena» της Ρους φιλοξενήθηκαν οι αγώνες του Γ’ Ομίλου την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2018. Η Γαλλία κέρδισε την Κίνα με 3-0 ( 25-20, 25-21, 25-17), Ο Καναδάς υπέταξε την Ολλανδία με 3-0 σετ (25,15, 25-18 και 25-23) και η Βραζιλία την Αίγυπτο με 3-0 σετ (25-17,25-22,25-20).Η βαθμολογία του Ομίλου μετά την 1η αγωνιστική είναι: 1. Καναδάς 3, 2. Γαλλία 3, 3. Βραζιλία 3, 4. Αίγυπτος 0, 5. Κίνα 0, 6. Ολλανδία 0.

Εξάλλου, στη Βάρνα και στη Σάλα «Palace Culture & Sport» την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2018 έγιναν δυο αγώνες συμπληρώνοντας το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής που έκανε πρεμιέρα την Κυριακή 09 Σεπτεμβρίου και τη νίκη της Βουλγαρίας επί της Φινλανδίας με 3-0 (25-21,25-19,25-22). Στους άλλους αγώνες του Ομίλου, το Ιράν κέρδισε το Πουέρτο Ρίκο με 3-0 (25-19,25-14,25-18) και η Πολωνία την Κούβα με 3-1 (25-18,-25 -19, 21-25,25-14).

Ωραία φάση από τον συγκλονιστικό αγώνα Ηνωμένων Πολιτειών – Σερβίας που έγινε στο Μπάρι και ση Σάλα «Palaflorio» που ολοκληρώθηκε με νίκη των Αμερικανών 3-2.