23 C

1ος Πανελλήνιος Αγώνας Κλειστής Κωπηλασίας Τέσσερα μετάλλια για το ΝΟΛ (Video)

Με τέσσερα μετάλλια στις αποσκευές της επέστρεψε στην Κύπρο η 20μελή αντιπροσωπεία του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού η οποία συμμετείχε στο 1ο Πανελλήνιο Αγώνα Κλειστής Κωπηλασίας που διοργανώθηκε από την ΕΚΟΦΝΣ το Σάββατο 14 Ιανουαρίου στο κλειστό γήπεδο του ΤΕΑΚΒΟΝΤΟ στο Παλαιό Φάληρο.

Ο ΝΟΛ κατέκτησε 1 αργυρό και 3 χάλκινα μετάλλια.

Συγκεκριμένα, στην κατηγορία 12 χρονών ανδρών, ο Philipp Yashchuk κατέκτησε στα 1000 μέτρα την δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 4,17,4.

Στην κατηγορία 15-16 ανδρών, ο Yuri Tremsin κατέλαβε στα 2000 μέτρα την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 6,56,4.

Στην κατηγορία 19 συν ελαφρών βαρών γυναικών, η Ανθούλλα Νέστωρος κατέλαβε στα 2000 μέτρα την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 7,59,0.

Στην σκυταλοδρομία 2000 μέτρα κάτω των 16, ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού με τους Ιάσονα Διογένους, Άρη Γιάννακα, Αντρέα Αλεξάνδρου και Yuri Tremsin κατέλαβε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 6,30,4.

1st Panhellenic Rowing Race 2017

Μεγάλη επιτυχία για το ΝΟΛ θεωρείται και η τέταρτη θέση στην σκυταλοδρομία 2000 μέτρα γυναικών αν αναλογιστεί κανείς ότι τα κορίτσια συναγωνίστηκαν με ισχυρές ομάδες της Ελλάδος οι οποίες είχαν στο δυναμικό τους κοπέλες που κατέχουν παγκόσμια και πανελλήνια ρεκόρ στην κλειστή κωπηλασία, καθώς και αθλητές που έλαβαν μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του ΡΙΟ.

Στην σκυταλοδρομία γυναικών για το ΝΟΛ έτρεξαν οι Άννα Ιωάννου, Ανθούλλα Νέστωρος, Μαρίνα Κωνσταντίνου και Νάγια Ραουνά.

Όλοι οι αθλητές κάθε ηλικίας του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό στον αγώνα, προσπάθησαν να φτάσει ο κάθε ένας τον στόχο που έθεσε με τον προπονητή του και απέκτησαν μία πολύ σημαντική εμπειρία για τις μετέπειτα συμμετοχές τους σε διοργανώσεις.

Την αποστολή συνόδευσαν οι προπονήτριες του Τμήματος Κωπηλασίας του ΝΟΛ, Ανθούλλα Νέστωρος και Άννα Ιωάννου.

Ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού και το Τμήμα Κωπηλασίας εκφράζουν τα θερμά τους συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές τους για την πολύ εξαιρετική προσπάθεια τους, η οποία κρίνεται πολύ ικανοποιητική.

Θερμά συγχαρητήρια εκφράζονται, επίσης, στην Εθνική Κύπρου, η οποία κατέλαβε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με την Στυλιάνα Αντωνιάδου του Σωματείου ΝΗΡΕΑΣ στην  κατηγορία 2000 μέτρα Νεανίδων 15-16 με χρόνο 7:46,2 και την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με τον Αλέξανδρο Ζησιμίδη του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού στην ανοικτή κατηγορία ανδρών ελαφρών βαρών 2000 μέτρα με χρόνο 6:26,9 .