Η Κυπριακή Ομοσπονδία Τοξοβολίας οργάνωσε σήμερα, Κυριακή 17 Ιουνίου 2018, τον 1ο  Παγκύπριο Αγώνα Τοξοβολίας τελικού κυπέλλου αθλητών αναπτυξιακών ηλικιών 2017-2018, στις Εγκαταστάσεις της Ομοσπονδίας στη Λευκωσία.

Με τη συμμετοχή 70 παιδιών ηλικιών 7-17 ετών, αγωνίστηκαν οι καλύτεροι 8 αθλητές και 8 αθλήτριες όλων των κατηγόριων του 27ου Παγκύπριου Πρωταθλήματος ΚΟΤΟΞ 2017-2018, σε αγώνα κατάταξης στην απόσταση της κάθε κατηγορίας τους, στα 12m για τους βενιαμίν τοξοβόλους κάτω των 10 ετών και την πιο μακρινή στα 50 μέτρα.  Για πρώτη φορά οι νεαροί ταλαντούχοι τοξοβόλοι αγωνίστηκαν στο knock-out όπου και η εμπειρία αυτή ήταν συγκλονιστική.  Ιδιαίτερα σε κρίσιμα παιχνίδια που κρινόταν ο νικητής από ένα βέλος στο μπαράζ, οι νεαροί τοξοβόλοι ήταν άψογοι και με αθλητοπρέπεια ακολουθούσαν τους κανονισμούς υπό την καθοδήγηση των κριτών και προπονητών τους. 

Σημειωτέον πως τα τελευταία χρόνια αγωνίζονται στις κατηγορίες αναπτυξιακών ηλικιών της Ομοσπονδίας περισσότερα από 150 παιδιά, αριθμός ρεκόρ.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι μαζί με τα νεαρά ταλέντα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Τοξοβολίας,  βρίσκονταν οι αθλητές και αθλήτριες της Α’ Κατηγορίας και των εθνικών ομάδων της Ομοσπονδίας, όπου αγκάλιασαν όλους τους νεαρούς αθλητές σαν μία μεγάλη οικογένεια και βοήθησαν εθελοντικά στη καταγραφή των αποτελεσμάτων τους και γενικά στη όλη διοργάνωση του αγώνα.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε στη παρουσία του Αντιπροέδρου του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού, κ. Δημήτρη Λεοντή και του Αντιπροέδρου της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής κ. Γιώργο Χρυσοστόμου που τους ευχαριστούμε για τη παρουσία τους και την συμπαράσταση τους στο δύσκολο έργο του Διοικητικού Συμβουλίου της Κυπριακής Ομοσπονδίας Τοξοβολίας και ιδιαίτερα του Προέδρου, κ. Ανδρέα Θεοφυλάκτου.

Αναλυτικά τα τελικά αποτελέσματα

Β’ Κατηγορία Cadet Αγόρια: 1η θέση Λεωνίδα Λεωνίδας, 1η θέση Κούμα Μορφέας και 3η θέση Σαμψών Μιχάλης.

Β’ Κατηγορία Κορασίδων: 1η Αργυρίδη Χριστίνα, 2η Βασιλείου Μιλένα, 3η Μελικίδου Μαρία. Β’ Κατηγορία Παίδων: Σαββίδης Σάββας, Τορναρίτης Αντώνης, Αντωνίου Παντελής.

Ακαδημίες Cadet Αγόρια: Αλεξάνδρου Νικόλας, Georgiev Georgi, Χάννας Αντώνης.

Ακαδημίες Κορασίδων: Παναγή Ευανθία, Μιχαήλ Φρόσω, Χρυσάνθου Ιωάννα. 

Ακαδημίες Παίδων: Μυλωνάς Γιώργος, Λουκά Σωτήρης, Κωνσταντίνου Άγγελος. 

Ακαδημίες ΠανΚορασίδων: Κωτσάππη Τζιορτζίνα, Χρυσάνθου Αντιγόνη, Μιχαηλίδου Κατερίνα.

Ακαδημίες Παμπαίδων: Σταύρου Νικόλας, Μουγιάννης Ιωάννης, Παναγιώτου Κωνσταντίνος.

Ακαδημίες Βενιαμίν Κορίτσια U10: Παπαχρίστου Ευριδήκη, Νικολάου Μαρία, Μιχαηλίδου Αθηνά.

Ακαδημίες Βενιαμίν Αγόρια U10: Θωμά Χρίστος, Παύλου Κωνσταντίνος και Κωνσταντίνου Χριστόδουλος.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και αθλήτριες που έλαβαν μέρος στον αγώνα, τους προπονητές, κριτές και όλους τους εθελοντές τοξοβόλους που βοήθησαν στην διοργάνωση και στην όλη επιτυχία του αγώνα.  Επίσης να ευχαριστήσουμε τους γονείς και φίλους που παρακολουθούσαν τον αγώνα για ώρες υπό αφόρητη ζέστη, σε συνθήκες καύσωνα.

Θερμές ευχαριστίες στους χορηγούς της Κυπριακής Ομοσπονδίας Τοξοβολίας όπου με τη βοήθεια του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού, τον ΟΠΑΠ Κύπρου, τον αγαπητό φίλο Ηρακλή Ηρακλέους Hercules Trophies, το Φυσικό Μεταλλικό Νερό «Βίκος» και την εταιρεία A. Pelekanos Signway Ltd για την άμεση βοήθεια και χορηγία της, διεξήχθην ο σημερινός επιτυχής αγώνας τοξοβολίας.