DSC 1977
DSC 1977

Η αυλαία για την αγωνιστική περίοδο του 2017 έπεσε, με τη διεξαγωγή του Grammar School swimming cup.

Στους αγώνες που διεξήχθηκαν, το περασμένο Σαββατοκύριακο, στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας, πήραν μέρος 320 αθλητές από δέκα Ναυτικούς Ομίλους. Διοργανωτές ήταν οι Ναυτικοί Όμιλοι Λευκωσίας και Κερύνειας, με την Ομοσπονδία να έχει τη διοργάνωση υπό την αιγίδα της. Οι 19 νέες παγκύπριες επιδόσεις (όλες στις κατηγορίες παμπαίδων και παγκορασίδων) ήταν ό,τι καλύτερο για την περίοδο, με τον Νικόλα Τουλούμη, του Ναυτικού Ομίλου Κερύνειας, να πετυχαίνει τις τέσσερις από αυτές σε 200μ., 400μ. ελεύθερο και 100μ. πεταλούδα και τον Στέφανο Ελευθερίου της Αμμοχώστου να πετυχαίνει άλλες τρεις (50μ., 100μ., 200μ. πρόσθιο).

Καλύτερος κολυμβητής των αγώνων  ο Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής του Ν.Ο. Λάρνακας με 698β ΦΙΝΑ από το 400μ. ελεύθερο (4.08.06). Καλύτερη κολυμβήτρια για δεύτερη συνεχή χρονιά η Κάλια Αντωνίου του Ν.Ο. Λεμεσού με 754β ΦΙΝΑ από τα 100μ. ελεύθερο (57.19). Μέγας χορηγός των αγώνων το Grammar School Λευκωσίας και χορηγοί οι εταιρείες TYR και Υδάτινος Κόσμος. Οι αγώνες ήταν μετρήσιμοι για τις διάφορες αξιολογήσεις της φετινής χρονιάς και οι επιδόσεις των αθλητών είναι επίσης μετρήσιμες και για τις διάφορες εσωτερικές διοργανώσεις και τα όρια πρόκρισης του 2018. Αναλυτικά τις νέες επιδόσεις πέτυχαν:

 

Αναλυτικά τις νέες επιδόσεις πέτυχαν:

Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 400μ. Ελεύθερο 4.24.20 Παμπαίδων Β’, 200μ. Ελεύθερο 2.03.49 Παμπαίδων Α’ και Β’, 100μ. Πεταλούδα 1.02.79 Παμπαίδων Β’

Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 50μ. Πρόσθιο 32.26 Παμπαίδων Α’, 200μ. Πρόσθιο 2.28.61 Παμπαίδων Α’, 100μ. Πρόσθιο 1.09.58 Παμπαίδων Α’

Νικολαίδου Χριστιάνα (Λ/σού)  100μ. Ύπτιο 1.09.08 Παγκορασίδων Β’, 50μ. Ύπτιο 32.17 Παγκορασίδων Β’

Αντωνίου Νικόλας (Λεμεσού) 100μ. Ελεύθερο 56.33 Παμπαίδων Α’ και Β’

Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 50μ. Πεταλούδα 30.91 Παγκορασίδων Β’, 100μ. Πεταλούδα 1.08.37 Παγκορασίδων Β’

Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 50μ. Ύπτιο 31.98 Παγκορασίδων Α’

Πετούσης Γιώργος (Λ/σίας) 200μ. Μικτή 2.20.51 Παμπαίδων Α΄και Β’

Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 50μ. Ελεύθερο27.98 Παγκορασίδων Β’

Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 200μ. Ύπτιο 2.14.33 Παμπάιδων Α’

Μαρίνος Λούκας (Κερύν.)  1500μ. Ελεύθερο 17.57.63 Παμπαίδων Β’

Οι νικητές όλων των αγωνισμάτων είναι οι ακόλουθοι:

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύν.) 53.69, Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 54.08, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 54.23. Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 57.19, Παπαπέτρου Τόνια-Μαρία (Λ/σού) 59.08, Νικολαίδου Ιόλη (Λ/σίας) 1.01.36.

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 30.72, Ξάνθου Λεύκιος (Λ/σού) 30.81, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 31.12. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 34.17, Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 35.22, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 35.64.

400μ. Μικτή: Ανδρών: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.52.86, Τυρίμου Εζεκίας (Κερύν.) 4.59.49, Μάος Χαράλαμπος (Αγλαν.) 5.13.21. Γυναικών: Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 5.39.86, Καραντώνη Μαρία (Κερύν.) 6.00.54.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 59.22, Ζορπής Βαγγέλης (Λ/σού) 1.00.01, Μουγής Σοφοκλής (Λ/σού) 1.02.01. Γυναικών: Παπαδοπούλου Σοφία (Λ/σού) 1.08.68, Νικολαίδου Χριστιάνα (Λ/σού) 1.09.08, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.09.25.

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 26.32, Σιδηρόπουλος Μάξιμος (Αμ/στου) 26.66, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 26.72. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 28.21, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 30.71, Παπαπέτρου Τόνια-Μαρία (Αμ/στου) 30.72.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.08.06, Ιωαννίδης Νικόλας (Αγλαν.) 4.11.79, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 4.12.84. Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 4.34.62, Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 4.37.14, Αγιομαμίτου Αναστασία (Κερύν.) 4.48.54 .

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.28.61, Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμ/στου) 2.31.58, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 2.32.94, Δημητριάδης Μάρκος (Πάφου) 2.32.94. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 2.42.57, Erokhina Maria (Πάφου) 2.46.10, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.46.58.

200μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Νικολάου Πάρης (Κερύν.) 2.18.58, Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 2.18.95, Χειμώνας Τεύκρος (Λ/σίας) 2.20.48. Γυναικών: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 2.34.39, Τρομπούκη Μέλανη (Λ/κας) 2.38.40, Βάσιλα Ελένη (Αμ/στου) 2.40.22.

200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύν.) 1.57.29, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 2.00.77, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 2.00.95. Γυναικών: Νικολαίδου Ιόλη (Λ/σίας) 2.14.02 Αγιομαμίτου Αναστασία (Κερύν.) 2.16.45, Κασάπη Λυδία (Αγλαν.) 2.18.61.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 1.08.82, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.08.85, Δημητριάδης Μάρκος (Πάφου) 1.09.56. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.14.54, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 1.16.33, Σωτηρίου Ραφαέλλα( Αμ/στου) 1.18.81.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 58.11, Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 58.20, Γκαμαρα Νέρι Αρμάντο (Κερύν.) 1.00.65.  Γυναικών: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.07.05, Παπαπέτρου Τόνια-Μαρία (Λ/σού) 1.07.77, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.08.37.

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.41, Ζορπής Βαγγέλης (Λ/σού) 27.62, Μουγής Σοφοκλής (Λ/σού) 28.62. Γυναικών: Παπαδοπούλου Σοφία (Λ/σού) 31.68, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 31.97, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 31.98.

200μ. Μικτή: Ανδρών: Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 2.17.19, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 2.18.28, Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 2.19.14. Γυναικών: Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 2.42.90, Μικελλίδη Νικόλ (ΑΠΟΕΛ) 2.43.43, Αγιομαμίτου Αναστασία (Κερύν.) 2.44.53.

1500μ. Ελεύθερο Ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Αγλαν.) 16.24.11, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 16.52.81, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 16.56.78.

50 Ελεύθερο: Ανδρών: Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 24.67, Λύμπουρας Ανδρέας (Λ/σίας) 25.10, Σιδηρόπουλος Μάξιμος (Αμ/στου) 25.49. Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 26.41, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 27.98, Νικολαίδου Ιόλη (Λ/σίας) 28.34.

800μ. Ελεύθερο: Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 9.31.65, Ζηνοβίου Ευδοκία (Κερύν.) 9.59.20, Κυριάκου Σωτηρία (Αμ/στου) 10.11.13.

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.14.33, Ζορπής Βαγγέλης (Λ/σού) 2.14.96, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 2.15.14. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.27.73, Νικολαίδου Χριστιάνα (Λ/σού) 2.30.25, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 2.32.17