24 C

Σπουδαία νίκη – Στον τελικό η εθνική ανδρών κ18 της Κύπρου!

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε το βράδυ του Σαββάτου (8/7) η Εθνική Ανδρών Κ18 της Κύπρου, που επικράτησε της αντίστοιχης ομάδας της Μάλτας με 67-64, και κέρδισε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας που θα διεξαχθεί την Κυριακή (9/7) στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία” στην Λευκωσία στις 19:30. Αξίζει να σημειωθεί πως δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιτελικού, η Κύπρος βρισκόταν με πέντε πόντους πίσω στο σκορ, όμως έκανε την εντυπωσιακή ανατροπή και βρέθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει μία ομάδα από το ζευγάρι Νορβηγία-Μολδαβία.

Τέσσερις πόντους σημείωσε η Μάλτα στο πρώτο λεπτό του αγώνα, με την Κύπρο να απαντάει με οκτώ πόντους (από τέσσερις οι Παπαϊωάννου και Σωφρονίου) μέχρι το 5′, φέρνοντας το σκορ στο 8-4. Στο επόμενο τρίλεπτο η Μάλτα ισοφάρισε σε 8-8, με την Κύπρο να απαντάει με πέντε πόντους (τρίποντο ο Μοτίτης, δύο ο Σωφρονίου), με το σκορ να πάει στο 13-8, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Με το τέλος της περιόδου η Κύπρος ήταν μπροστά με 15-12.

Με ένα σερί επτά πόντων ξεκίνησε το Β’ δεκάλεπτο η Μάλτα, με το σκορ να οδηγείται στο 19-15, προτού ο Παπαλουκάς με τρίποντο μειώσει σε 19-18 στο 11:30. Μέχρι το 13′ το σκορ ήταν στο ισόπαλο 21-21, με την Κύπρο στην συνέχεια να πετυχαίνει πέντε πόντους (τρίποντο ο Μοτίτης, δύο ο Παπαϊωάννου) παίρνοντας προβάδισμα με 26-21. Μέχρι το 18′ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους τέσσερις πόντους (28-24). Η Μάλτα σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, ενώ η Κύπρος δύο, με το σκορ να φάνει στο 30-28 υπέρ της κυπριακής ομάδας.

Δυνατά ξεκίνησε την Γ’ περίοδο η Μάλτα όπου με επτά σερί πόντους στα πρώτα δυόμιση λεπτά, πήρε προβάδισμα με 35-30. Η διαφορά έφθασε μέχρι και τους έξι πόντους στο 24′, όταν το σκορ ήταν στο 40-34, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα η Μάλτα ήταν μπροστά με 42-37. Έπειτα η Κύπρος αντέδρασε και με ένα σερί επτά πόντων (τρίποντο ο Ηλιάδης, από δύο οι Μοτίτης-Αχιλλέως) πήρε εκ νέου προβάδισμα με 44-42. Η Κύπρος διατήρησε την ανωτερότητα της μέχρι το τέλος της περιόδου, όπου παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 48-44.

Με τρίποντο του Στυλιανού μπήκε στην τέταρτη περίοδο η Κύπρος, που πήρε προβάδισμα με 51-44, ενώ στο 31:30 το σκορ ήταν στο 53-46 για την Κύπρο. Μέχρι το 33:30 η Μάλτα μείωσε σε 53-51, με την Κύπρο να απαντάει με τρίποντο του Μοτίτη αμέσως μετά και να κάνει το 56-51. Στην συνέχεια η Μάλτα ήταν ανεβασμένη, και σημειώνοντας έξι πόντους κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 57-56, μέχρι το 36:15. Δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα η ομάδα της Μάλτας ήταν μπροστά με πέντε πόντους διαφορά (64-59), με τον Αχιλλέως στην συνέχεια να σημειώνει πέντε πόντους και να ισοφαρίζει σε 64-64. Μέχρι το τέλος του αγώνα η Κύπρος πέτυχε άλλους τρεις πόντους (δύο ο Αχιλλέως, ένα ο Παπαϊωάννου) και κλείδωσε την μεγάλη νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (9/7 στις 19:30).

Όλοι οι καλαθοσφαιριστές της Κύπρου τα έδωσαν όλα μέσα στο γήπεδο για την νίκη. Εξαιρετικός ήταν ο Γιάννης Αχιλλέως που σημείωσε 11 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), ο οποίος πέτυχε επτά από τους οκτώ πόντους που σημείωσε η Κύπρος στο τελευταίο δίλεπτο και έκανε την ανατροπή η Κύπρος παίρνοντας την νίκη. Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησαν επίσης οι Ραφαήλ Παπαϊωάννου με 11 πόντους (11 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), Μιχάλης Μοτίτης με 17 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Αυγουστίνος Σωφρονίου με 10 πόντους (9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 28-30, 44-48, 64-67