Συνεχίζει το κυνήγι του τίτλου

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ                   84-31

Μεγάλη εμφάνιση από τους καλαθοσφαιριστές του Ευρωπαϊκοί Πανεπιστήμιου οι οποίοι ξέσπασαν πάνω στους αντιπάλους τους  κερδίζοντας με διαφορά 53 πόντων.

Παίζοντας εξαιρετικά δυνατή άμυνα και πιέζοντας κατά διαστήματα σε όλο το γήπεδο κατάφεραν πολύ γρήγορα να κτίσουν μία μεγάλη διαφορά στο σκορ που τους επέτρεψε να αγωνίζονται χωρίς άγχος γεγονός που τους έκανε και πολύ πιο εύστοχους στην επίθεση.

Από την άλλη μόνο το πρώτο δεκάλεπτο το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο κατάφερε να αντισταθεί (16-14 ) στις «ορέξεις» των αντιπάλων του και υπέκυψε φυσιολογικά από ένα δυνατότερο και παθιασμένο αντίπαλο ο οποίος συνεχίζει το κυνήγι του τίτλου αφού τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμη για τον τίτλο .

Τα δεκάλεπτα 16-14  37-18  58-25  84-31

FREDERICK UNIVERSITY – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ                                        48-45

Τεράστιο παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο πανεπιστήμια με το παιγνίδι να έχει όλα τα στοιχεία ενός μεγάλου παιγνιδιού.

Διακύμανση του σκορ ,ένταση, πάθος και δύναμη  ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα τα χαρακτηριστικά του παιγνιδιού.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ σκληρές άμυνες – εξ ου και το χαμηλό τελικό σκορ –  και παίζοντας με ιδιαίτερο πάθος κρατήθηκαν μαζί στο σκορ –πόντο πόντο – μέχρι και το τέλος του παιγνιδιού.

Η ροή του παιγνιδιού συνηγορούσε στο γεγονός ότι ο νικητής θα κρινόταν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες οι οποίες τελικά έκριναν και τον αγώνα για τους καλαθοσφαιριστές του Frederick University με το τελικό 48-45 να βρίσκονται στην θέση του οδηγού πανηγυρίζοντας δεόντως μία μεγάλη νίκη.

Με την νίκη του αυτή το  Frederick University  «έπιασε» στην βαθμολογία το πανεπιστήμιο Κύπρου και θα γίνει μεγάλη μάχη για την Τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα  12-8  21-20  42-42  48-45