18 C

Όλα ανοικτά στο φετινό Ράλι Κύπρος

Με τρείς διαφορετικούς νικητές στου πρώτους τρείς αγώνες η χρονιά προβλέπεται συναρπαστική για το φετινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ράλι. Τέταρτος αγώνας στο ημερολόγιο, το ράλι Κύπρος, και όπως ήταν αναμενόμενο, όλοι οι πρωταγωνιστές της Ευρώπης και όχι μόνο δηλώνουν παρών. Ο εθνικός μας αγώνας διεξάγεται στις 16 με 18 Ιουνίου εφαρμόζοντας και φέτος μια σειρά καινοτομιών που σίγουρα θα προσφέρουν έντονες συγκινήσεις στους φίλους του μηχανοκίνητου αθλητισμού.

Στον πρώτο αγώνα της φετινής χρονιάς ο Bruno Magalhães κατάφερε να κερδίσει για τρίτη φορά στην καριέρα του στο Azores Airlines Rallye μετά από ένα δραματικό ξεκίνημα στον πρώτο αγώνα της σεζόν του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλι. Με βάση το μεγαλύτερο νησί του Ατλαντικού το São Miguel, διεξήχθη το 52ο Azores Airlines Rallye που ήταν γεμάτο δράση από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεύτερος τερμάτισε ο Γερμανός Griebel με Skoda Fabia R5 ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Ιρλανδός Josh Moffett με Ford Fiesta R5.

Με το Rally Islas Canarias δόθηκε η συνέχεια του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλι 2017, καθώς μετά τις χωμάτινες Αζόρες οι πρωταγωνιστές του θεσμού ταξίδεψαν στα Κανάρια Νησιά της Ισπανίας, για έναν από τους πιο παραδοσιακούς αγώνες του ERC. Στις ασφάλτινες Ειδικές διαδρομές των Καναρίων Νήσων, οι Ρώσοι Alexey Lukyanuk-Alexey Arnautov Ford Fiesta R5 σημείωσαν μια από τις πιο πειστικές νίκες της καριέρας τους στο ERC, που μάλιστα ήταν η δεύτερη συνεχόμενη στο συγκεκριμένο αγώνα. Οι κύριοι αντίπαλοι των νικητών, δυο φορές

Πρωταθλητές Ευρώπης Πολωνοί Kajetan Kajetanowicz-Jaroslaw Baran (Ford Fiesta R5) τερμάτισαν στη 2η θέση. Στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν για δεύτερη φορά φέτος οι  Bruno Magalhaes-Hugo Magalhaes με Skoda Fabia R5.

Θρίλερ ήταν και ο τρίτος αγώνας του φετινού πρωταθλήματος το Ράλι Ακρόπολις. Εκτός από τον Al-Attiyah που εγκατέλειψε από τιμόνι στην προτελευταία ειδική, οι Von Thurn, Bostanci και Φιλιππίδης αναγκάστηκαν να αποχωρήσουν από τον αγώνα στην τελευταία διαδρομή. Μετά την εξέλιξη αυτή οι Kjetanowicz, Magalhaes και Crzyb πήραν τις τρεις πρώτες θέσεις στο βάθρο με το νεαρό συμπατριώτη μας Αλέξανδρο Τσουλόφτα να τερματίζει τελικά τέταρτος στην πρώτη του  προσπάθεια με το Citroen DS3 R5.

Μετά από αυτές τις εξελίξεις, το σίγουρα είναι ότι ο συναγωνισμός θα κτυπήσει κόκκινο αφού ο νικητής θα καταφέρει να κτίσει μια διαφορά από τους αντιπάλους του. Παράλληλα, αρνητικά έχει εξελιχθεί μέχρι στιγμής η χρονιά για τον Alexey Lukyanuk ο οποίος μετά τον τραυματισμό του σε δοκιμές στην Ρωσία έχασε μεγάλο έδαφος στην προσπάθεια του για τον φετινό τίτλο.