25 C

Όλα ανοικτά ένα αγώνα πριν το φινάλε

Ο Όμιλος Μοτοσικλετιστών Λευκωσίας φιλοξένησε στην πίστα ΜΧ-PRO, παρά το χωριό Ποταμιά, τον έκτο  και προτελευταίο γύρο του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Motocross της Κυπριακής Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας. Ένας θεσμός που για δεύτερη χρονιά στηρίζει το Monster Energy. Πενήντα συνολικά αθλητές πρόσφεραν ανεπανάληπτο θέαμα και ψηλά επίπεδα ανταγωνισμού ανανεώνοντας συνάμα και το ραντεβού τους για τον τελευταίο γύρο της σεζόν όπου εκεί θα κριθούν και οι φετινοί τίτλοι.

Όσον αφορά τις κατηγορίες, στην ΜΧ65 ο Χριστόφορος Χαραλάμπους κατάφερε να μαζέψει 48 βαθμούς από μια δεύτερη και μια τρίτη θέση, ανοίγοντας έτσι και τη διαφορά στη βαθμολογία στους 17 βαθμούς από τον Αριστόδημο Έλληνα. Ο τελευταίος πήρε μια δεύτερη και μια τρίτη θέση στο βάθρο σε αντίθεση με τον Τσαγγαρά που μάζεψε 46 βαθμούς από μια πρώτη και μια τρίτη θέση στη γενική κατάταξη. Στην ΜΧ85 οι Άριστος και Μάριος Γεωργίου μοιράστηκαν νίκες με τον πρώτο να μαζεύει 48 βαθμούς και ένα προβάδισμα 16 βαθμών από το δεύτερο. 44 Βαθμούς μάζεψε ο Νεόφυτος Τσαγγαράς από μια δεύτερη και μια τρίτη θέση ενώ 40 ο Κυριάκος Μαυρόνικόλας από δύο τέταρτες θέσεις.

Το απόλυτο των 50 βαθμών πήρε ο Γιώργος Παπαλοϊζου στην ΜΧ1. Mε δύο νίκες, και 292 βαθμούς στο ενεργητικό του, βρίσκεται αγκαλιά με το φετινό τίτλο. Στους 257 βρίσκεται ο Σάββας Σάββα που πήρε μια δεύτερη και μια τρίτη θέση ενώ πέντε πιο πίσω ο Αντώνης Κυπριανού που έφυγε από τον αγώνα με μια δεύτερη και μια τέταρτη θέση. Νίκες και στα δύο χιτ κατάφερε να πετύχει και ο Χρίστος Τσαγγαράς στην ΜΧ2. Όμως ο τίτλος παραμένει ανοικτός αφού ο Ανδρέας Γεωργίου βρίσκεται μόλις οκτώ βαθμούς πίσω του. Στον αγώνα πήρε μια δεύτερη και μια τρίτη θέση συγκεντρώνοντας 44 βαθμούς έναντι 38 του Χρύση Χρυσάνθου που πήρε μια τέταρτη και μια πέμπτη θέση.

Μιχάλης Παναγιώτου και Ευριπίδης Κέλλας ισοβάθμησαν με 46 βαθμούς στον έκτο γύρο. Πρώτη και τρίτη θέση για τον Παναγιώτου σε αντίθεση με τις δύο δεύτερες του Κέλλα που τους φέρνει με μια διαφορά 12 βαθμών για την υπόθεση τίτλος. Τρίτη θέση στον αγώνα από τον Γιάννο Γεωργίου που κέρδισε το πρώτο χιτ ενώ στη συνέχεια τερμάτισε πέμπτος. Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα ο Σπύρος Ηλία… έχασε χιτ! Πήρε μια πρώτη και μια δεύτερη θέση χάνοντας τη νίκη από τον Γιώργο Σιδερένιο . Τρίτη καλύτερη βαθμολογία στον αγώνα από τον Κοσμά Βασιλείου που πήρε μια δεύτερη και μια τέταρτη θέση γενικής. Δύο νίκες στον αγώνα και 39 βαθμούς διαφορά από το δεύτερο για τον Κλεάνθη Γιάγκου στην ΜΧ4. Ανδέας Ανδρέου και Κυριάκος Πορταντάρης πήραν από μια δεύτερη και μια τρίτη θέση με τους Γεωργίου και Καρατσιόλη να ακολουθούν.

Το φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Motocross συμπληρώνεται την Κυριακή 19 Απριλίου με τον έβδομο και τελευταίο γύρο της σεζόν.