Νεο μεταλλιο η Κουττουκη στο «President’s Cup 2017»

Σταθερά Πρώτη στην Παγκόσμια Κατάταξη

Η κορυφαία πρωταθλήτρια του Ολυμπιακού αθλήματος Τάεκβοντο Κυριακή Κουττούκη σημείωσε νέα διεθνή επιτυχία σε Παγκόσμιο Κύπελλο «President’s Cup 2017» που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε στην Αθήνα.  Στο πολύ δύσκολο αυτό πρωτάθλημα, που εντάσσεται στην κατηγορία «G2” της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Τάεκβοντο (WTF), η Κυριακή Κουττούκη κέρδισε χάλκινο μετάλλιο.  Με την μεγάλη αυτή επιτυχία, η κορυφαία αυτή πρωταθλήτρια εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση της Παγκόσμιας Κατάταξης.   Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πιο πάνω πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα, πήραν μέρος 2.350 αθλητές και αθλήτριες απ’ όλες τις Ηπείρους του κόσμου.  Στο ίδιο πρωτάθλημα «G2» σημείωσαν νίκες και οι Μιχάλης Κωνσταντίνου, Αθηνά Ευαγγέλου, Γιώργος Χριστοφή.

Στο «President’s Cup 2017» διεξήχθησαν και αγώνες Juniors (κάτω των 18 ετών) και Cadets (κάτω των 15 ετών) που δεν εντάσσονται στην κατηγορία «G2» της WTF.  Σ’ αυτούς κέρδισαν 5η θέση η πρωταθλήτρια μας Ανναμαρία Αντωνίου (τρεις συνεχόμενες νίκες στην κατηγορία Juniors) και Κωνσταντίνος Μαυρομμάτης (δύο συνεχόμενες νίκες juniors).   Νίκες πέτυχαν και οι αθλητές Ραφαέλλος Στρατουράς 9η θέση (δύο συνεχόμενες νίκες Juniors), Ερατώ Αθανασίου (Juniors), Νικόλας Χριστοφορίδης (Juniors), Κλείτος Γεωργίου (Juniors), Νικόλας Κόκκινος (Juniors) και Ιωάννης Κυριάκου 5η θέση στους Cadets.

Στην φωτογραφία η Κουττούκη με τον προπονητή της Νίκο Νικολάου.