20 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Κρίθηκαν οι τίτλοι του φετινού Παγκυπρίου πρωταθλήματος Motocross

Φινάλε για το φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Motocross της Κυπριακής Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας. Ο τελευταίος αγώνας της σεζόν διοργανώθηκε από τη Λέσχη Φίλων Μοτοσικλετιστών Αργάκας που ήταν και ο όγδοος της σεζόν. Ένας αγώνας που πρόσφερε αρκετές συγκινήσεις στους φίλους του αθλήματος αφού εκεί κρίθηκαν οι τίτλοι  και στις επτά κατηγορίες του πρωταθλήματος. Ένα πρωτάθλημα που για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στηρίζει το Monster Energy.

Το προβάδισμα του αθλητή της Monster Energy Ανθούλη Χαραλάμπους μετατράπηκε τελικά σε τίτλο. Όχι όμως με εύκολο τρόπο. Στο πρώτο χιτ την πρωτοπορία πήρε ο Χρίστος Τσαγγαράς αλλά στη μάχη για την πρώτη θέση ο Ανθούλης βρέθηκε εκτός πίστας. Όμως δεν τα έβαλε κάτω και κατάφερε να τερματίσει δεύτερος. Οι 23 βαθμοί που πήρε ήταν αρκετοί για να του χαρίσουν τον τίτλο από το πρώτο χιτ. Ο Τσαγγαράς πήρε τη νίκη και στο δεύτερο χιτ. Στην τελική βαθμολογία ο αθλητής της Monster Energy κατάφερε να μαζέψει 363 βαθμούς έναντι 328 του Χρίστου Τσαγγαρά και 281 του Λάμπρου Τσαγγαρά.

Μιχάλης Πάμπουκας και Ανδρέας Ανδρέου μοιράστηκαν νίκες στη μάχη για τον τίτλο της  κατηγορίας ΜΧ2. Τα πράγματα έγιναν πιο δραματικά με το πέσιμο του Ανδρέου στο δεύτερο χιτ αλλά οι βαθμοί της πέμπτης θέσεις του έδωσαν τον τίτλο. Δύο δεύτερες θέσεις στον αγώνα κέρδισε ο Ανδρέας Γεωργίου. Οι διαφορά του πρωταθλητή με τον Πάμπουκα ήταν μόλις 5 βαθμοί ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ζαννέτος Κουμάση που δεν έλαβε μέρος στον τελευταίο αγώνα της σεζόν.

Ανατροπές είχαμε στην κατηγορία ΜΧ3 που περιλαμβάνει αθλητές ηλικίας 26 μέχρι 34 χρόνων. Ο πρωτοπόρος Λεωνίδας Κοντού μπήκε στον αγώνα με μια διαφορά οκτώ βαθμών από το Χρίστος Δημητρίου. Όμως, μια πτώση που είχε στο πρώτο χιτ και η δεύτερη θέση που πήρε στο δεύτερο σε αντίθεση με τη δεύτερη και την τρίτη θέση που πήρε ο Χρίστος Δημητρίου, ήταν αρκετές για να χάσει το φετινό τίτλο. Ο Δημητρίου έφτασε τους 330 βαθμούς αφήνοντας τον Κοντού στη δεύτερη με 217. Τρίτος με 270 ήταν ο Γιάννος Γεωργίου.

Έκπληξη στην έκβαση του αγώνα, αλλά όχι στην υπόθεση τίτλος είχαμε στην ανοικτή σε κυβικά κατηγορία ΜΧ3 Over – που περιλαμβάνει αθλητές άνω των 35 χρόνων. Ο Γιώργος Σιδερένιος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του με την τρίτη και τέταρτη θέση που κέρδισε και να πάρει το φετινό τίτλο. Νικητής και των δύο χιτ ήταν ο παλιός πρωταθλητής Μάριος Μούσκου που έτρεχε για πρώτη φορά φέτος. Αντίθετα, ο Σπύρος Ηλία περιορίστηκε σε δύο δεύτερες θέσεις για να πάρει και τον τίτλο του δευτεραθλητή στην κατηγορία του. Τρίτος στο πρωτάθλημα ήταν ο βετεράνος Αρτέμης Καρατσιόλης.

Στην ανοικτή σε κυβικά κατηγορία ΜΧ4 που περιλαμβάνει αθλητές από 14 χρόνων και άνω ο Χρύσανθος Γεωργίου επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που τον ήθελαν στη θέση του πρωταθλητή. Πήρε μια καθαρή νίκη στο πρώτο χιτ και μια δεύτερη θέση στο δεύτερο χιτ αφού είχε μια πτώση, για να δώσει την ευκαιρία στον Ανδρέα Ιωάννου να ανεβεί πρώτος στη ράμπα του τερματισμού. Ο Ιωάννου πήρε και τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα με τον Αδάμο Μανώλη να ακολουθεί.

Χωρίς εκπλήξεις και οι κατηγορίες ΜΧ65 και ΜΧ85. Στην πρώτη, ο Γιώργος Τσαγγαράς κατάφερε να πάρει άλλες δύο νίκες και να στεφθεί πρωταθλητής με τους Αντώνη Γεωργίου και Σπύρο Γιάγκου να ακολουθούν. Με αυτή τη σειρά ολοκλήρωσαν και τη φετινή σεζόν στην τελική βαθμολογία της κατηγορίας. Ίδιο σενάριο και στην ΜΧ85 με τον Άριστος Γεωργίου να παίρνει δύο νίκες και το Νεόφυτο Τσαγγαρά δύο δεύτερες θέσεις. Ο Άριστος ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα μαζεύοντας 394 βαθμούς έναντι 369 του Νεόφυτου Τσαγγαρά και 300 του Βίκτωρα Ζαχαρία.