25 C

Κράτησε την έδρα η Αναγέννηση Δερύνειας

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-2 25-19, 15-25, 25-21, 28-30, 17-15

Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας κερδίζοντας στον πρώτο ημιτελικό στην έδρα της την Ομόνοια μετά από συγκλονιστικό αγώνα με 3-2 σετ. Η πρόκριση θα κριθεί την Παρασκευή στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία». Εάν η Ομόνοια κερδίσει με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ με τον νικητή να αναδεικνύεται στους 25 πόντους. Η ομάδα που θα κερδίσει 3-0 ή 3-1 παίρνει αυτόματα την πρόκριση.
    Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα δυο πρώτα σετ αφού οι δυο «πράσινες» ομάδες είχαν από ένα σετ. Στο πρώτο η Αναγέννηση με τον «αέρα» του γηπεδούχου μπήκε δυνατά  και κέρδισε 25-19 σε 26 λεπτά.

Το δεύτερο σετ άνηκε στην Ομόνοια που έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και κέρδισε με 15-25 σε 22 λεπτά.  Το τρίτο σετ όμως ήταν ισορροπημένο με την Αναγέννηση  να κερδίζει τους κρίσιμους πόντους και να ανακτά το προβάδισμα με 2-1, αφού κέρδισε το σετ με 25-21 σε 26 λεπτά.

Σετ γκραν γκινιόλ
    Φοβερός αγώνας έγινε στο τέταρτο σετ. Ο δυο ομάδες ήθελαν να το πάρουν με συνέπεια το σετ να  μετατραπεί σε γκραν – γκινιόλ και να οδηγηθεί στο τάι – μπρέικ με την Ομόνοια να παίρνει δυο φάσεις και να κερδίζει 28-30 ισοφαρίζοντας τον ημιτελικό σε 2-2. Το σετ διήρκησε συνολικά 31 λεπτά.

Σούπερ ήταν ο αγώνας και στο τάι – μπρέικ με την Αναγέννηση μετά από σασπένς και σετ που κράτησε 22 λεπτά να κερδίσει 17-15 και να κερδίζει με 3-2.