Γκιόρ 2017:Εξαιρετικό ξεκίνημα για την Κύπρο στο Γκιόρ

Δύο στα τρία για την Κυπριακή αποστολή, με δύο αθλητές να προκρίνονται στον τελικό – Γεμάτη δράση η Τρίτη 25/07

Πολύ θετικό ήταν το ξεκίνημα για την Κύπρο στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων, που διεξάγεται στο Γκιόρ της Ουγγαρίας. Δύο αθλητές του στίβου προκρίθηκαν στον τελικό του αγωνίσματος τους, ενώ ακόμη δύο προκρίθηκαν αυτόματα στο επόμενο γύρο. Φιλότιμη προσπάθεια από τον Κύπριο κολυμβητή.

Αρχή με κολύμβηση
    Ο πρώτος αθλητής που «ρίχτηκε στη μάχη» των αγώνων ή για να ακριβολογούμε στην πισίνα, ήταν ο Σοφοκλής Μουγής. Ο 15χρονος κολυμβητής ξεκίνησε τις προσπάθειες του από το αγώνισμα των 100μ. ύπτιο, τερματίζοντας πέμπτος στη σειρά του και αποκλείστηκε από την συνέχεια. Στο πρώτο 50άρι ο Κύπριος αθλητής κράτησε κοντά τους αντιπάλους του, όμως στην επιστροφή η κούραση του ταξιδιού τον επηρέασε – ιδίως στα τελευταία μέτρα, τελειώνοντας τη διαδρομή ένα δευτερόλεπτο πάνω από την ατομική του επίδοση, με χρόνο 1:01:20.

Δύο στα δύο για τον στίβο
    Δύο ήταν τελικά οι Κύπριοι αθλητές που αγωνίστηκαν σε προκριματικά στίβου τη Δευτέρα, και αμφότεροι πήραν την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος τους. Αρχικά, ο Ανδρέας Καμαζίας στο άλμα επί κοντώ προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 26 Ιουλίου. Ο Κύπριος αθλητής, είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στο 4.30μ., έχοντας περάσει με ευκολία τα 4.20μ. και 4.00μ απ’ την πρώτη προσπάθεια, ενώ με την τρίτη το 3.80μ. Προκρίθηκε ως δωδέκατος συνολικά.

Εξαιρετική επίδοση σημείωσε η Σοφία Χατζησάββα στη σφύρα, αφού με το 58.56μ. στη δεύτερη της ρίψη, πήρε την πρόκριση για τον τελικό που θα διεξαχθεί το απόγευμα της Τρίτης 25 Ιουλίου, σημειώνοντας την ίδια ώρα νέο ατομικό ρεκόρ. Το προηγούμενο της, ήταν στα 57.52μ. Η πρώτη της ρίψη, ήταν στα 52.03μ., ενώ ακύρωσε την τρίτη της και πέρασε στον τελικό ως 6η  συνολικά.

Αυτόματη πρόκριση για δύο
    Ακόμη δύο αθλητές του στίβου, πήραν αυτόματη πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ο Πέτρος Κούσης θα αγωνιστεί απευθείας στον τελικό των 1500μ. που θα γίνει την Τετάρτη 26 Ιουλίου, ενώ ο Ρένος Χριστοφόρου θα ξεκινήσει τις προσπάθειες του από τον ημιτελικό (αντί προκριματικού) των 110μ. με εμπόδια την Τρίτη 25 Ιουλίου.

Αναβολή στο τένις λόγω βροχής

Η αρκετή βροχή που έπεφτε ανά διαστήματα στο Γκιόρ και κυρίως στην περιοχή που βρίσκονται τα γήπεδα, δεν επέτρεψαν στον Ανδρέα Τζιακούρη να ξεκινήσει την προσπάθεια του στο τένις. Αρκετές σειρές αγώνων πήραν αναβολή για το πρωί της Τρίτης 25 Ιουλίου, μαζί και ο αγώνας του Κύπριου αντισφαιριστή.

Δράση στα έξι από τα εφτά
    «Γεμάτη» από Κυπριακές συμμετοχές η Τρίτη 25 Ιουλίου. Συγκεκριμένα, θα υπάρχει δράση στα έξι από τα εφτά αθλήματα, στα οποία η Κύπρος εκπροσωπείται στους αγώνες.

Πρώτος χρονικά ξεκινάει τις προσπάθειες του στο αγωνιστικό καγιάκ ο Ορέστης Αγαθαγγέλου, που θα αγωνιστεί στον προκριματικό των 500μ. στις 9:48 (ώρα Κύπρου).

Ο Ανδρέας Τζιακούρης (τένις) θα αντιμετωπίσει τον Σουηδό Γουίστραντ Κάρλσον όχι νωρίτερα από τις 10 το πρωί, καθώς αναμένεται να είναι ο πρώτος ή ο δεύτερος αγώνας αυτός του Κύπριου αντισφαιριστή.

Το πρωί επίσης «πέφτει» για πρώτη φορά στην πισίνα η Αμαλία Τσιτσεκλή, στα προκριματικά των 800μ. ελεύθερο στις 11:20. Νωρίτερα, στις 10:45, ο Σοφοκλής Μουγής θα αγωνιστεί στον προκριματικό των 50μ. ελεύθερο.

Μετά τις 12:00, θα αρχίσει τις προσπάθειες της στους αγώνες η ποδηλάτρια Δήμητρα Κουκουμά, στην ατομική χρονομέτρηση των δέκα χιλιομέτρων. Το απόγευμα το αντίστοιχο αγώνισμα για τα αγόρια, με τον Σάββα Ζένιου να αναμένεται να ξεκινήσει μετά τις 16:00.

Στη 1:00 το μεσημέρι, ξεκίνημα για το τζούντο, με τον Λουκά Λουκά να αγωνίζεται στον πρώτο αγώνα για την κατηγορία μέχρι 55 κιλά.

Το μεγάλο ενδιαφέρον βεβαίως είναι στον στίβο, με τη Σοφία Χατζησάββα να αγωνίζεται στον τελικό της σφυροβολίας, που θα ξεκινήσει στις 17:25. Λίγο αργότερα, και συγκεκριμένα στις 17:50, θα αγωνιστεί στον ημιτελικό των 110μ. με εμπόδια ο Ρένος Χριστοφόρου, με στόχο να βρεθεί στον τελικό.