18 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Διεθνές τουρνουά νεων επιτραπέζιας αντισφαίρισης

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε το ετήσιο Διεθνές Τουρνουά Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης που διοργανώθηκε από την Παγκύπρια Ομοσπονδία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης από τις 18-20 Νοεμβρίου 2016 στο Πολυπροπονητήριο Ευάγγελος Φλωράκης με την συμμετοχή των Εθνικών ομάδων Ελλάδας, Ρωσσίας, Νορβηγίας, Λιβάνου και Κύπρου στις κατηγορίες Έφηβων, Νεανίδων, Παίδων και Κορασίδων.

Το πρόγραμμα των αγώνων περιλάμβανε Ομαδικά και Ατομικά Εφήβων , Νεανίδων, Παίδων και Κορασίδων.

Στους πολύ ενδιαφέροντες αυτούς αγώνες που ικανοποίησαν τους φίλους της Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης που είχαν την τύχη να τους παρακολουθήσουν η Ρωσσία κατέκτησε και τα τέσσερα χρυσά μετάλλια στα ομαδικά.

Στο ομαδικό Έφηβων : 1. Ρωσσία 2. Ελλάδα 3. Νορβηγία 4. Λίβανος

Στο ομαδικό Νεανίδων : 1. Ρωσσία 2. Νορβηγία 3. Ελλάδα 4. Κύπρος

Στο ομαδικό Παίδων : 1. Ρωσσία 2. Ελλάδα 3. Νορβηγία 4. Λίβανος

Στο ομαδικό Κορασίδων:1. Ρωσσία 2. Ελλάδα 3. Νορβηγία                4. Κύπρος Α

Την Κυριακή 20/11/2016 διεξήχθησαν οι τελικοί στα ατομικά           πρωταθλήματα ως ακολούθως :

Ατομικό Παίδων :

Ρώσικη αναμέτρηση ήταν ο τελικός Παίδων ανάμεσα στους αθλητές  Vladislav Makarov και Ilia Anokhin. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Vladislav Makarov αφού επικράτησε του αντιπάλου του με 3-0.

Ατομικό Κορασίδων:

Συναρπαστικό παιγνίδι και με πολλές εναλλαγές στο σκορ ήταν ο τελικός του ατομικού Κορασίδων μεταξύ της Ελληνίδας Μαλαματένιας Παπαδημητρίου και της Ρωσσίδας Natalia Malinina. Την πρώτη θέση κατέλαβε η Ε. Παπαδημητρίου με 3-2.

Ατομικό Έφηβων :

Ντέρμπυ που πρόσφερε πολλές συγκινήσεις μέχρι και τον τελευταίο πόντο του παιγνιδιού ήταν ο τελικός Έφηβων όπου αγωνίστηκαν ο Έλληνας Στράτος Δαμιανής και ο Ρώσσος Nikita Moshkov. Πρωταθλητής στέφθηκε ο Στράτος Δαμιανής με 4-3.

Ατομικό Νεανίδων :

Δυνατή και πεισματώδης μονομαχία ήταν ο τελικός του ατομικού Νεανίδων με την Ρωσσίδα Anna Krasikova να παίρνει την νίκη με 4-1 επί της Ελληνίδας Ιωάννας Γερασιμάτου.

Με τα χρώματα της Εθνικής Κύπρου είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν  23  αθλητές και αθλήτριες.

Φωτογραφία 1: Ο Πρόεδρος της ΠΟΕΠΑ Ανδρέας Γεωργίου απονέμει τα έπαθλα στους αθλητές της κατηγορίας Ομαδικού Εφήβων.

Φωτογραφία 2 : Ο Πρόεδρος της ΠΟΕΠΑ Ανδρέας Γεωργίου απονέμει τα έπαθλα στις αθλήτριες της κατηγορίας Ομαδικού Κορασίδων.

Φωτογραφία 3: Αναμνηστική φωτογραφία μετά το τέλος των απονομών.

Φωτογραφία 4 :  Η Εθνική Κύπρου ( αθλητές και προπονητές)

Φωτογραφία 5: Ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μανώλης Κολυμπάδης απονέμει τα έπαθλα στους αθλητές της κατηγορίας Ατομικού Εφήβων.

Φωτογραφία 6 : Οι αθλήτριες της κατηγορίας Ατομικού Νεανίδων.

diethnes-tournoua-1 diethnes-tournoua-2 diethnes-tournoua-3 diethnes-tournoua-4 diethnes-tournoua-5 diethnes-tournoua-6