6οι Παρέλλης και Τραϊκοβιτς στο Diamond League IAAF στις Βρυξέλες

Μετά από έντονες προσπάθειες τα δυο μεγάλα ονόματα του κυπριακού στίβου καταφέραν και πάλι να είναι το επίκεντρο.

Ο Απόστολος Παρελλης στη δισκοβολία κατάφερε να πάρει την έκτη θέση μετά απο τρεις βολές, στα 61.27μ., 62.28μ. και 61.37μ. Με την ολοκλήρωση της σεζόν του 2016, ο αθλητής του ΓΣΠ μάζεψε τέσσερις βαθμούς στην κούρσα του Diamond League, που τον έφερε στην 8η θέση στο σύνολο. με 62,28μ. Τον αγώνα κέρδισε ο Σουηδός Ντάνιελ Σταλ με βολή 65,78μ.

Ο Μίλαν Τραϊκοβιτς στα 110μ. με Εμπ. Με (άνεμ.+0,2μ/δ.) και με επίδοση 13.44 κατέκτησε  την έκτη θέση Νικητής ήταν  ο Ισπανο-Κουβανός Ορτέγκα με 13.08

Οι δύο πρωταθλητές μας έχουν προσκληθεί να συμμετάσχουν από τους διοργανωτές και την Παγκόσμια Ομοσπονδία στο τελευταίο της σειράς των Diamond League ανάμεσα σε κορυφαίους αθλητές.

Στο Diamond League των Βρυξελλών συμμετέχουν σήμερα Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου

14264853_1100390310028292_4987634426252666509_nΑπό την Ελλάδα είχαμε εξίσου σημαντικές επιτυχίες , η Κατερίνα Στεφανίδη με άλμα 4,76μ. στο “επί Κοντώ” κατέκτησε την δεύτερη θέση , αλλά κέρδισε το “Διαμάντι” και το χρηματικό Έπαθλο των 40.000 $ ! Νικήτρια ήταν η Σάντι Μόρις (ΗΠΑ) με εξαιρετικό ρεκόρ 5,00μ. Στη συνέχεια, η Μόρις επιχείρησε -ανεπιτυχώς- να καταρρίψει το Παγκόσμιο Ρεκόρ των 5,06μ. της Ρωσίδας Ελενας Ισινμπάγιεβα !

“4η” στο Τριπλούν η Παρασκευή Παπαχρήστου με άλμα 13,84μ. (άνεμ.+0,6μ/δ.) Νικήτρια η Κολομβιανή Ιμπαργκουέν με άλμα 14,66μ.